Ceny za energie se neustále zvyšují. Přitom stále existují způsoby, jak je srazit na minimum. Teplo v domě například udržíte dostatečným zateplením. Střechy, fasády a stropů.
Zateplení domu je bezesporu investicí, kterou lze jen doporučit. Z mnoha důvodů. Prvním je znatelná úspora energie. Teplo vám zkrátka zůstane v domě, z něhož vám nebude unikat. S úsporou energie je však spjata samozřejmě i znatelná úspora peněz. Při kalkulaci ovšem počítejte v horizontu několika let, ideálně dekád. Kvalitní zateplení tak je v první řadě investicí do budoucnosti. A to nejenom pro vás, ale i vaše děti a vnuky.
Myslete na své potomky!
Nechme ale hovořit čísla. Pouhé zateplení fasády sníží energetickou spotřebu v průměru na polovinu. Buďme však konkrétní. Průměrné náklady domu postaveného v roce 1980 se pohybují okolo třiceti tisíc korun ročně. Podaří-li se vám jej správnou rekonstrukcí přestavět na dům nízkoenergetický, což vás vyjde na zhruba 600 000 korun, klesnou vám tyto náklady na sedm tisíc, což je více než čtyřnásobek. Vámi vložená investice do rekonstrukce se vám tak vrátí po 28 letech.
K zateplení přistupujte komplexně
Nejlepších výsledků a s nimi spojené maximální úspory samozřejmě dosáhnete, přistoupíte-li k zateplení komplexně, tedy pokud do projektu zahrnete zateplení střechy, fasády, popřípadě i zateplení stropu. Vhodné je také uvažovat o kompletní výměně oken, která většinou stojí za největšími tepelnými úniky v interieru. Špatně těsnícími okny zkrátka topíme pánu Bohu do oken, a to rozhodně není v našem zájmu.
Pozitiva zateplené střechy
Ještě více tepla ovšem z domu uniká nezateplenou střechou. Je to logické – teplo prostě stoupá nahoru. Jakmile ji jednou vhodně odizolujete, změnu ucítíte téměř okamžitě. V domě se zateplenou střechou se vám navíc dobře žije nejenom v zimě, kdy se v něm rychleji a déle ohřejete, ale i v létě, kdy se zase odizolované podkrovní byty přestanou přehřívat. Konkrétní druh zateplení, jeho materiál, tloušťku konzultujte s odborníkem, s projektantem, architektem či přímo stavební firmou.