Před sázením paprik je třeba vhodně připravit půdu. Účinně poslouží i popel ze dřeva

Fotografie: Freepik

Sázení paprik byste měli provádět do dobře vyhnojené půdy. Pokud tomu tak není, přihoďte ještě před výsadbou do jamky nějaký přírodní prostředek.

V tuto jarní dobu, tedy v druhé polovině května, už míváme zpravidla vysázené všechny teplomilné plodiny: rajčata, okurky, papriky, lilky, cukety, dýně, melouny a další. Jenže letošní počasí zahrádkářům příliš nepřeje a téměř celý květen má hodně studené noci. V mnoha oblastech teploty klesají i pod bod mrazu, přestože ve dne vyšplhají i ke dvacítce. Kdo už rostliny do záhonů vysázel, tomu můžeme jen držet palce, aby takové výkyvy v teplotách přežily bez újmy.

Kdo však ještě vyčkává, nemusí se bát, že by se úrody nedočkal. A navíc pro ně před výsadbou můžete ještě něco udělat. Budeme tentokrát hovořit o paprikách, protože ty jsou na živiny mimořádně náročné, ale stejný postup je možné zvolit i při vysazování dalších teplomilných rostlin.

Hnojení před výsadbou

Jestliže sníte o velkých, dužnatých a šťavnatých plodech, musíte mít nejen dobré sazenice, ale také můžete k růstu, kvetení a úrodě připravit paprikám na poslední chvíli zlepšené pěstební podmínky. Sazenice máte jistě dobře zakořeněné v pěstebních nádobkách, takže kořenovému systému hnojivo na dně jamky neublíží. Naopak – jak začnou kořínky prorůstat do okolní půdy, budou živiny na dosah.

Do výsadbové jamky tedy můžete na dno nasypat jeden šálek dobře vyzrálého kompostu a trochu ho zasypat zeminou. Kořenový systém papriky s ním tak nebude v kontaktu od počátku, ale až k němu kořínky prorostou. Máte-li k dispozici čistý popel ze dřeva, můžete ho na dno jamky nasypat jednu polévkovou lžíci. Popel obsahuje draslík a fosfor, což jsou prvky nezbytné pro tvorbu silného kořenového systému i aktivní kvetení. A také pomůže snížit kyselost půdy, což je pro papriky přínosné.

Bohatá sklizeň malin díky přírodnímu hnojivu: Maliníky se odvděčí i za droždí a slepičince

Odborníci také doporučují vermikompost. Anebo můžete před výsadbou použít jednu čajovou lžičku superfosfátu, který opět mírně přihrnete substrátem a teprve poté sazenici do jamky umístíte. Tento poměrně jednoduchý, avšak účinný přístup, vám pomůže získat zdravé rostliny, bohaté kvetení a velkou úrodu chutných paprik.

Důležitá je i dezinfekce půdy

Na webu FaceDobra také doporučují před výsadbou prolít jamku slabým roztokem manganistanu draselného. Měl by mít pouze světle růžový odstín. Manganistan vydezinfikuje půdu a ochrání kořeny sazenic před houbovými chorobami. Pak teprve přikročte k sázení paprik. A nezapomeňte, že první zálivka po výsadbě by neměla být vodou ze studny ani z hadice, ta je příliš studená. Raději zvolte dešťovku.

Na BydlímeÚtulně jsme rovněž psali o tom, že jako alternativní hnojivo lze využít i různé zbytky z domácnosti. Můžete je použít jak na zahradě, tak i na pokojové rostliny.

Zdroje: FaceDobra, IntechOpen

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*