Když větve sahají přes plot k sousedům: Strom i plody jsou součástí pozemku, na kterém rostou

Fotografie: Depositphotos

Ovocné stromy či keře jsou zcela běžnou součástí zahrad rodinných domů. Je také běžné, že jejich větve sahají přes plot do ulice, tím pádem i plody. Jablka, hrušky, švestky.

Přirozeně se pak nabízí otázka, komu takové plody patří? Je možné je normálně utrhnout, když strom sahá do veřejně přístupné ulice? Nebo ještě lépe na vaši vlastní zahradu? Legislativa vztahy v této situaci definuje naprosto jasně. Proto je na místě ujistit se, že se nedostanete do konfliktu se sousedem. Až na konkrétní výjimky stanovené zákonem jsou i jiná zařízení pevně spojená se zemí jako keře nebo stromy součástí sousedova pozemku.

Strom i ovoce jsou součástí pozemku

Z toho jasně plyne, že stromy, keře a cokoli na ně napojené patří vlastníkovi nemovitosti, na které rostou. Ačkoli jste tedy majitelé prostoru, do nějž zasahují, trhat ani jinak sbírat je nemůžete, tedy nikoli bez souhlasu jejich majitele. Stejně tak není dovoleno takovou větví třást za účelem shození plodu na vlastní pozemek. Polská legislativa například uvádí také tzv. sousedskou povinnost. Soused má tedy právo vstoupit k vám na pozemek a svoje ovoce očesat.

Z toho mu však plynou i povinnosti. Pokud během takové práce napáchá jakékoli škody, můžete požadovat na jeho náklady uvedení do původního stavu. Rostou-li větve na jinou zahradu příliš a způsobují potíže, lze majiteli stromu uložit nápravu včetně termínu vyhotovení. Nedojde-li k naplnění do dohodnuté doby, máte zelenou provést takový zákrok sami. A tehdy se plody na přerůstajících větvích stávají vaším majetkem.

Jablka vydrží čerstvá celou zimu. Při skladování je však důležité dodržet pár jednoduchých pravidel

jabloně-na-zahradě
Fotografie: Pixabay

Jak je to u nás?

Česká legislativa se tady docela shoduje, jen s drobnými odchylkami. Také tedy nesmíte trhat ovoce ze sousedova stromu (bez jeho souhlasu), protože strom patří sousedovi. Nelze ani sbírat ovoce spadlé na jeho pozemek. Náleží vám ovšem ovoce spadané z jeho stromu na váš pozemek, pokud taková plocha není veřejným statkem. Působí-li vám větve cizího stromu škodu, můžete požadovat jejich odstranění. Sousedovi však poté náleží vše, co se na nich nacházelo.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]