Když se vaří, tak vzniká špína. Jak na čištění sporáku, pokud nechcete kupovat chemické produkty? Je to jednodušší, než si myslíte. Existuje několik takzvaných babských rad, které jsou založeny na tom, že smícháte několik věcí, které máte běžně doma. Nejenom, že je takové čištění ekologické, ale jeho výhoda je i v tom, že je velmi účinné.
Čistič s jedlou sodou
První tip na čištění sporáku je spojený s využitím jedlé sody. Té budete potřebovat 30 gramů. Toto množství následně rozpustíte ve 150 mililitrech horké vody. Vznikne směs podobná čisticímu písku, kterou aplikujete na sporák a pomocí houbičky ho čistíte. Až práci dokončíte, budete překvapeni tím, že sporák vypadá v podstatě jako nový.
Čistič s pracím práškem
Druhá metoda je zajímavá v tom, že v ní používáte něco, s čím běžně perete. Ano, jedná se o prací prášek, kterého budou potřeba dvě lžičky. Nim přidáte ještě 2 lžíce odstraňovače silikátového lepidla, dále 3 lžíce jedlé sody, a to vše promícháte s 200 ml horké vody. Vznikne vám poměrně silná a účinná směs, se kterou bude čištění sporáku stoprocentně hračkou. O tom se můžete sami přesvědčit.
Čistič s mýdlem
Poměrně netradiční metoda, která je založena na použití 20 gramů pracího mýdla, dále na 1 litru horké vody a na jednom celém jablku, které oloupete a najemno nastrouháte k dvojicí této surovin. I když to může znít velmi zvláštně, doporučujeme tuto metodu zkusit, protože funguje. Stačí směs nanést na hadřík a pustit se do úklidu.
Čistič s amoniakem
Poslední varianta také není nijak složitá. A jde vlastně o nejsilnější metodu, na velmi zažrané skvrny. Budete potřebovat 25 ml amoniaku který zředíte se stejným množstvím vody. Čistič aplikujte na bavlněný hadřík a pusťte se do práce. Doporučujeme používat gumové rukavice a po vyčištění sporák důkladně omýt čistou vodou.