Vyzkoušejte také tento jednoduchý postup, s jehož pomocí si doma sami vyrobíte dřevěný kompostér. Takto si budete moci snadno zajistit zásobu výživné hnojicí směsi.
Kompostování se v dnešní době těší opravdové oblibě. Vhodným postupem dokonce i ozdobí zahradu. Nejenže se jedná o skvělý a jednoduchý způsob, jak využít organické zbytky ze své domácnosti, ale vzniklou směs využijete na zahradě. Za tuto výživu se vám rostliny odmění bohatou úrodou. Abyste si mohli kompost založit, vyrobte si doma jednoduchý dřevěný kompostér, se kterým to bude hračka.
Připravte místo pro kompostér
Ze všeho nejdříve musíte najít vhodné místo. Jelikož tato jednoduchá konstrukce nezabere moc místa, lze ji umístit téměř kamkoliv. Vybrat byste však měli odlehlou část zahrady dál od užitkových i okrasných záhonů, protože vůně kompostu přitahuje slimáky a další škůdce. Zároveň však vyberte snadno přístupné místo, abyste ho měli vždy po ruce.
Co budete k výstavbě potřebovat
Základ této drobné stavby tvoří 4 kůly dlouhé alespoň 120 cm. Dále si připravte desky, brusku, vhodnou impregnaci, kladivo, hřebíky, drátěné pletivo, perforovanou fólií a nastřelovačku. Množství potřebného materiálu se odvíjí od velikosti kompostéru. Namísto nových desek lze využít staré kusy recyklované z palet nebo částí starého nábytku.
Postup výroby dřevěného kompostu
Staré desky napřed očistěte od zbytků barev a jiných nečistot a obruste je. Následně všechny dřevěné části impregnujte a nechte zcela vyschnout. Tím zpevníte strukturu dřeva a vytvoříte ochranu před vlhkostí. Vytyčte si požadovaný tvar kompostéru a do jeho rohů zapíchněte kůly. Desky přitlučte po obvodu tří stran a v případě potřeby zkraťte. Důležité je mezi nimi nechat mezery, aby mohlo docházet k proudění vzduchu.
Spadané listí není na vyhození. Šikovný zahrádkář ho využije jako užitečný kompost
Nakonec na vnitřní stranu bočních stěn připevněte pletivo a perforovanou fólii. Pak už stačí vyskládat dno kompostéru dřevěnými větvemi, které budou zajišťovat odtok přebytečné vody. Vytvořená vrstva by měla být silná 20–30 cm. Další část utvořte z lehkého materiálu jako je sláma, rašelina nebo posekaná tráva či trocha zralého kompostu a jiné organické zbytky. Vhodné je kompost přikrýt fólií nebo dřevěným víkem, aby nedocházelo k únikům tepla.
Zdroj: Deccoria