Aviváž už nemusíte kupovat. Nahradí ji jedna věc, kterou najdete téměř v každé domácnosti

Také se vám stalo, že oblečení po několika vyprání nevypadá už tak dobře, jako když jste ho koupili? Aviváž nemusí vždy pomoci. A to stejné platí i o druhé situaci, kdy jste si pořídili nějaký nový kousek a bojíte se, aby za chvíli nevypadal stejně nevzhledně jako vaše stará trička? V takovém případě pro vás máme dobrou radu, jak alespoň částečně obnovit kvalitu vašeho oblečení a především jak uchránit to nové.

Časté praní oblečení

Během pravidelného praní ztrácí obvykle oblečení svůj původní tvar, mizí jeho elasticita a také původní barva. Mohou se objevovat vyčuhující vlákna látky nebo žmolky. Částečně tomu lze zabránit praním na nižší teploty. To ovšem není možné, pokud se chcete zbavit odolných skvrn. Navíc používání nižší teploty než 40 stupňů nezabíjí různé potencionálně nebezpečné mikroorganismy, které se na oblečení mohou vyskytovat. Naštěstí existuje poměrně jednoduchý recept, jak vyprat zašedlé barvy a zároveň ochránit oblečení před poškozením.

Co přidat do pračky?

Pokud chcete, aby vaše prádlo netrpělo na následky častého praní, bývá obvykle doporučovaná aviváž. Ta je však mnohdy zbytečně drahá a levnější prostředky zase nezabírají a oblečení dostatečně nechrání. Chcete-li zajistit udržení kvality látky i po několika vyprání, měli byste znát jednoduchou alternativu k aviváži – obyčejný domácí ocet. Jeho přidáním do pračky snadno ochráníte prádlo. Výhodou je nízká cena a také to, že většina lidí má ocet vždy doma k dispozici.

Jak ho použít?

Ocet se velice často osvědčuje v domácnosti jako účinný pomocník. Dokáže si poradit s odstraněním mastnot i se zprůchodněním ucpaných trubek. Pokud ho přidáte do prádla, získáte jednoduchou domácí alternativu aviváže a zároveň ocet pomůže s čištěním pračky. Stačí jedna malá sklenička velikosti panáka, aby vše fungovalo, jak má. Nemusíte se bát, že by při takovém malém množství bylo oblečení octem cítit – bude krásně vonět pracím práškem jako jindy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]