Zkušení zahrádkáři se smějí těm, kteří vyhazují popel do popelnice. Jeho další využití totiž vydá za hordu prostředků z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Dřevěný popel je něco, co většina lidí vyhazuje jako odpad do popelnice nebo na kompost. Jedná se však o velký poklad, který můžete využít na zahradě, kde najde velké uplatnění.

Dřevěný popel vzniká pokaždé, když spalujete dřevo. Ať už tedy topíte v krbu/kotli nebo děláte venku ohýnek a zbyl vám dřevěný popel, nevyhazujte ho po vychladnutí do popelnice. Toto uhlí lze využít na zahradě k tomu, abyste obohatili rostliny o potřebné látky. Abyste však mohli na zahrádce uhlí používat, je dobré znát několik triků.

Hnojení rostlin dřevěným popelem

V případě, že jste si ze zimy schovali nějaký dřevěný popel, bude se vám na jaře velice hodit. Můžete s ním totiž přihnojovat rostliny. Stačí, když smícháte 150 až 200 gramů dřevěného popelu společně s kbelíkem vody (10 až 12 litrů). Směs důkladně promíchejte a následně s ní zalévejte květiny.

Popel ze dřeva obsahuje hodně draslíku, vápníku a hořčíku. Musíte si však dávat pozor na to, z jakého dřeva popel pochází. Nejvhodnější volbou je popel ze dřeva z listnatých a jehličnatých stromů. Může se jednat jak o kmeny, tak o ořezané větve. Ještě lepší možností je to, že stromy pochází z vaší zahrady, a tím pádem si budete jistí, jaký popel používáte.

Likvidace nechtěného plevele

Na každé zahradě se pravidelně objevuje plevel, který se majitelé snaží likvidovat různými způsoby. Díky dřevěnému popelu už se ale nemusíte namáhat s jeho odstraňováním. Popel funguje hlavně na bodláky, na něž stačí nasypat velké množství popelu a poté ho hodně zalít vodou. Následně by měl bodlák sám zahynout a vy už se nemusíte o nic starat.

Fotografie: Pixabay

Dřevěné uhlí je skvělým pomocníkem

Popel vám může pomoci nejen s pěstováním rostlin nebo likvidací plevele. Jeho skvělé vlastnosti jde využít například i tehdy, když se potřebujete zbavit skvrn od oleje, jenž vytekl z auta. Na tyto skvrny nasypte menší množství uhlí a po nějaké době skvrny samy zmizí. Dále můžete dřevěný popel vysypat v okolí rostlin, na které pravidelně chodí slimáci, a tak byste jim rádi zamezili v tom, aby vám dále ničili úrodu.

Díky popelu zmizí myši ze zahrady

Nebyli byste první ani poslední, komu se na zahradě objevily myši. Ty se rády schovávají tam, kde mají co jíst. Pokud ale vyzkoušíte trik s popelem, určitě už se na vaši zahradu nevrátí. Popel nasypte všude tam, kde podle vás myš byla, a je velmi pravděpodobné, že už budete mít klid.

Údržba a čištění grilu před letní sezónou

Ještě před zahájením letní sezóny se již mnoho lidí těší na horké letní dny, které využívají pro koupání v bazénu, relaxu na zahrádce nebo také pro oslavy na zahradě. Při podobných oslavách se také používají grily, díky nimž lze připravit večeři nebo jiné jídlo pro všechny. Gril je ale potřeba před použitím pořádně vyčistit. S tím vám pomůže uhlí smíchané s čistou vodou. S touto kombinací půjde zapečená a mastná špína rychle dolů.

Co udělat se zbytky popelu

Může se stát, že vám popel zbyde a vy nebudete vědět, co s ním máte dělat. V takovém případě ho můžete využít také ve prospěch své zahrady. Popel jednoduše vysypte na kompost, a jeho kvalita se tak rapidně zlepší. Půda, kterou po delší době z kompostu odeberete, bude bohatá na živiny a vhodná pro sázení nových plodin, rostlin nebo stromů.

Zdroj: RHS

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]