Babiččiny tipy, jak efektivně vybělit prádlo, pokud běžné praní nezabírá

Prádlo se může při pouhém praní v pračce občas i obarvit jinými kusy oděvů. To se stává většinou nedopatřením. Zapomenete nebo přehlédnete tmavý kus oblečení mezi tím bílým a pohroma je na světě. My vám ale přinášíme skvělý tip, který je starý již desítky let. Takto bělily prádlo i naše babičky. Potřebujete k tomu pouze snadno dostupné přírodní prostředky.

Bělení prádla pomocí jedlé sody

Jedlá soda je skvělým, a hlavně všestranným pomocníkem. Tento zázrak je často používán i jako příměs do zubních past a přirozeně tak chrup vybělí. Rovněž jedlá soda výborně čistí různé povrchy v interiéru domácnosti a také dokáže prádlo zbavit nepříjemného zápachu, dokonale ho i vybělí. Má schopnost odstranit i uplívající skvrny na oblečení, a přitom zachovává strukturu vlákna prádla neporušenou. Pakliže tedy máte zašedlé bílé ručníky, použijte jednoznačně jedlou sodu na obnovení jejich vzhledu. Na babiččin tip budete potřebovat:

  • velkou lžíci jedlé sody
  • velkou lžíci pracího prostředku dle preferencí
  • trochu vařící vody

Ve větším hrnci nechte vařit vodu a poté do ní vsypte prací prostředek a jedlou sodu. Následně do hrnce s vodou vložte oblečení, nebo ručník, který potřebujete vybělit. Občas prádlo promíchejte vařečkou. Nechte vyvařit do té doby, než skvrny a nežádoucí zabarvení oblečení zmizí. Pak prádlo vezměte a hoďte ještě do pračky proprat v klasickém programu. Během pracího cyklu můžete rovněž do zásuvky pračky přidat trochu jedlé sody. Vodu změkčí a vaše prádlo rozjasní.

Další tip od babiček

Další vhodnou metodou, kterou používaly babičky k bělení prádla je tato: do lavoru vsypte asi 200 gramů jedlé sody a vlijte 4 litry teplé vody. Znečištěné, nebo zašedlé prádlo do tekutiny vložte a nechte do druhého dne odmočit. Občas i promíchejte. Další den pak oblečení dejte ještě proprat do pračky s trochou prášku jedlé sody.

Posledním zajímavým tipem od babiček je použití roztoku sody a octa, ten zhotovíte z: jedné lžíce jedlé sody a bílého vinného octa, nebo můžete použít i obyčejný kvasný ocet, či peroxid vodíku. V misce pak z těchto ingrediencí vytvořte hustou pastu a tou potírejte skvrny na prádle, které nejsou odstranit. Nechte působit a pak opláchněte teplou vodou. Prádlo následně vložte opět do pračky vyprat klasickým způsobem. Babičky byly zkrátka velice vynalézavé a jejich vychytávky jsou často těmi nejúčinnějšími a předčí i moderní způsoby.

Přírodní prostředek na bělení

Jedlá soda je zcela neškodná k životnímu prostředí a vůči vašemu zdraví rovněž, a tak jestliže se rozhodnete bělit prádlo a uklízet pomocí ní, budete používat velice šetrnou a ekologickou metodu. Kupovaná chemická bělidla jsou často lidskému zdraví škodlivá a mohou způsobovat i nepříjemné alergické reakce na pokožce, či dýchací potíže.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]