Banánová slupka je hotový zázrak, o kterém ví jen málokdo. Využijte je nejen pro přípravu přírodního hnojiva plného živin

Fotografie: Freepik

Až zjistíte, jaké má banánová slupka všestranné využití, přestanete ji vyhazovat! Je totiž cenným zdrojem hořčíku, který prospívá nejen lidem, ale i rostlinám. Díky tomuto minerálu se bude dařit lépe jak venkovní, tak i pokojové zeleni, kterou pěstujete. Umocní se její zakořenění a předejdete tak i možnému napadení škůdci.

Fotografie: Freepik

Jak postupovat při výrobě a použití banánového hnojiva na rostliny?

Než banánové slupky použijete k hnojení venkovních či pokojových rostlin, musíte je důkladně vysušit. Místo sušení si můžete zvolit dle svého uvážení. Vhodný je radiátor, slunce, trouba na pečení, nebo třeba sušička na potraviny.

Až budou slupky skutečně suché, nechte je vcelku a zakomponujte do zeminy na zahradě (v místě, kde pěstujete květiny či jiné rostliny). Zahrabejte a dobře přelijte odstátou vodou. Postupem času se začnou rozkládat a uvolňovat potřebné minerály do půdy.

Další možnosti, jak použít slupky od banánu na rostliny

Pokud vás nezaujal výše uvedený tip, můžete klidně sušené slupky rozemlít a rozmíchat ve vodě. Získáte tak rovněž hodnotné hnojivo na pěstované rostliny. Skvělá bude i banánová tinktura, kterou zhotovíte z čerstvé banánové slupky. Tu rozkrájíte na malé kusy, dáte do džbánu se studenou vodou, uložíte na dva dny do lednice a necháte loužit. Za 48 hodin směs vyjměte, naředíte čistou vodou asi 1:2 a zalijete zeleň.

Fotografie: Freepik

Banánová slupka nejen k hnojení zeleně

Abyste si nemysleli, že se banánová slupka omezuje jen na užití zahradnické, představíme vám i jiné možnosti:

  • K bělení chrupu: nemusíte utrácet za drahé bělící prostředky na zuby. Postačí vám jen jedna slupka od banánu. Vnitřní stranou přetírejte chrup denně po dobu pár minut, a nakonec vyčistěte klasickým způsobem.
  • K obnově lesku stříbrných šperků: máte doma stříbrné prsteny, které se již nelesknou? Pak je přetřete opět vnitřní stranou banánové slupky a následně rozleštěte speciálním hadříkem.
  • K projasnění pleti: k této proceduře se hodí především banán, který je bio. Tj. neměl by být nastříkaný chemikáliemi. Vnitřní stranou slupky masírujte obličej asi dvě minuty a pak dobře opláchněte teplou vodou.
  • K vyleštění kožených bot: zapomněli jste si pořídit krém na obuv? Ke skvělému lesku vám vypomůže vnitřní strana banánové slupky. Povrch boty přetřete a pak doleštěte bavlněným hadříkem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]