Péče o orchideje není vždy jednoduchá. Během zimy navíc pěstitelé dělají zbytečné chyby, které je mohou zahubit

Fotografie: Depositphotos

Zima není pro rostliny tím nejoblíbenějším obdobím v roce. V případě péče o orchidej mohou být chyby i přímo fatální. Pokud se budete dopouštět následujících chyb, můžete rostlinu i zabít.

Zima není oblíbeným obdobím pro orchideje. Péče o orchidej během zimy může být poměrně náročná. Ačkoli některé druhy v této době nádherně kvetou, existují i některé, které právě prožívají spící období. Při zimní péči o oba typy druhů musíme pamatovat na důležité pravidlo. Pokud ho nebudete znát, může rostlina dokonce zemřít.

I když byla letošní zima mimořádně teplá, stojí za to toto pravidlo znát a pamatovat si ho. Co se děje? V zimě je velmi snadné ochladit nebo přelít. Když to dovolíte, je extrémně obtížné ji znovu zachránit. Kdy vystavujete rostlinu nebezpečí? Často to děláme nevědomě, příliš větráme pokoje nebo byt nebo umisťujeme orchidej příliš blízko ke studené lednici.

Jak víte, že je orchideji příliš chladno?

Stojí za to pozorovat její listy. Když začnou ochabovat a budou mít sklovitý vzhled, musí být orchidej co nejdříve přemístěna na teplejší místo, kde není během dne průvan. V případě druhů orchidejí, které v zimě spí a nekvetou, by teplota neměla klesnout pod 17 – 18 stupňů během dne a pod 15 stupňů během noci. V případě, že orchideje kvetou během dne, měly by být teplota alespoň 21 stupňů, v noci kolem 17 stupňů.

Důležitá je také vlhkost vzduchu. Orchideje mají rádi poměrně vysokou vlhkost vzduchu, což může být v zimě kvůli ústřednímu topení velký problém. Abyste rostlinám poskytli správné podmínky, stojí za to umístit hrnec na stojan naplněný vodou a keramzitem. Tento problém můžete řešit také tím, že budete listy rostliny pravidelně poprašovat vodou.

Fotografie: Depositphotos

Na co nesmíte zapomenout?

Samozřejmě se musíte řídit běžnými pravidly pro pěstování těchto nádherných květin. Hlídat musíte teplotu okolí, vlhkost vzduchu, ale také kvalitu půdy a četnost zalévání. Ideální je orchideje příliš nepřesazovat a pěstovat ji v průhledné nádobě. Zalévat příliš nepotřebuje, protože většinu vláhy si bere z půdu a vzduchu.

Zdroj: GardeningKnowHow