Bezpečná plemena koček pro lidi trpící alergií na chlupy

Fotografie: Pexels

Alergie na chlupy je velmi nepříjemná, nemusí to ale znamenat, že si nepořídíme zvíře. Existují totiž i plemena koček vhodná pro alergiky.

Mezi kočkami existují speciální hypoalergenní druhy, které si můžeme pořídit i v případě, že trpíme přecitlivělostí. V jejich přítomnosti sice není možné zcela vyloučit alergickou reakci, ale dochází k ní jen ve velmi vzácných případech. Jejich další výhodou je i to, že díky menšímu množství chlupů, které na svém těle mají, nezpůsobují v našem domě nepořádek a péče o ně je méně náročná než o jejich chlupaté příbuzné. 

Ne vždy jsou důvodem alergické reakce chlupy

Zajímavým faktem je, že důvodem vzniku alergických reakcí nejsou samotné chlupy koček, ale jejich sliny. Je to způsobeno specifickým proteinem, který mají ve svých slinách kočky obsažený a který následně svým olizování šíří do své srsti, ale i širokého okolí. Díky tomu se alergen dostává do našich plic a způsobuje jejich podráždění. Alergie je omezená také u jedinců, kteří mají světlejší zbarvení chlupů. Velký vliv na ni má také sterilizace samotného zvířete. 

Fotografie: Pexels

Jedno z nejvhodnějších plemen, které si v případě přecitlivělosti na kočky můžeme pořídit, patří balijská kočka. Jedná se dlouhosrsté plemeno, které má ale ze všech plemen nejnižší obsah proteinu ve svých slinách. Díky tomu se u nás jen velmi ojediněle rozvine alergická reakce na toto jedinečné a přátelské plemeno. Mezi hypoalergenní plemena se řadí také orientální krátkosrstá kočka, té je ale zapotřebí věnovat dostatečnou pozornost. Velmi špatně snáší samotu.

Vybírat můžeme plemena dlouhosrstá, krátkosrstá, ale i bez chlupů 

Oblíbeným krátkosrstým plemenem je kočka javanská. Chlupy tohoto plemene jsou téměř neviditelné, nemusíme se tedy bát, že by v našem domově byly zdrojem nepořádku. Jedná se o velmi společenský druh kočky, která vás zabaví během dlouhých a nudných večerů. Dalším plemenem, které není díky své krátké srsti náročné na péči, je devon rex. Tyto kočky jsou nezaměnitelné díky svým špičatým uším, je ale potřeba jim je pravidelně čistit. 

Fotografie: Pexels

Pokud ale chceme naopak plemeno, které přímo potřebuje naši péči, vhodným kandidátem je cornish rex. Kromě toho, že je potřeba této kočce pravidelně čistit uši, velkou pozornost musíme věnovat také jejímu pravidelnému koupání. Jenom tak totiž očistíme její srst od sekretu, který způsobují mazové žlázy. Pokud se nám líbí kočky zcela bez srsti, ideální volbou je zástupce plemene sfing. Pozornost musíme věnovat opět hygieně uší, ale i pokožce, která je náchylná na slunce. 

Zdroj: DailyPaws