Budujeme sprchovou niku: 3 rady, které vám pomohou vytvořit praktické řešení

Moderní a elegantní prostor pro sprchování – přesně to nabízí sprchová nika. Pokud se pro ni rozhodnete, nadchne vás hned několik výhod. V první řadě nemusíte pořizovat celý sprchový kout, plně totiž postačí kvalitní sprchové dveře. Navíc si zajistíte jednoduchou údržbu a hravě vytvoříte bezbariérové řešení! 

Na co si dát při plánování pozor? Několik tipů nám prozradili odborníci z obchodu WellMall, který se zabývá prodejem vysoce kvalitního koupelnového vybavení. 

1. Myslete na rozměry již při plánování koupelny

Při stavbě domu či rekonstrukci bytu si pečlivě rozmyslete, jak vyřešíte sprchový kout. Na výběr máte hned několik možností. Rozhodněte, jaký tvar sprchové vaničky se do vaší koupelny hodí a zda ji vůbec pořizovat. Sprchové kouty bez vaničky jsou nyní stále více trendy, jelikož umožňují jednoduchý úklid i pohodlné vstupování i vystupování.

V případě, že se rozhodnete vybudovat sprchový kout „ve výklenku“, postačí vám zakoupit pouze sprchové dveře do niky. Zbytek totiž obstarají samotné zdi, které je ale samozřejmě třeba obložit dlaždičkami či jiným voděodolným materiálem. Tím se však stěny koupelen běžně vybavují, a tak se nejedná o žádné velké výdaje navíc.

Nespornou výhodou sprchové niky je i to, že ji lze plně přizpůsobit rozměrům vaší koupelny a nejste limitováni například velikostí sprchové vaničky. Do podlahy pouze stačí nainstalovat odtokový žlab a nika je připravena. Navíc na její stěny můžete snadno přichytit police nebo různé háčky na kosmetické produkty.

2. Investujte do kvalitních dveří

Nejdůležitějším krokem při budování sprchové niky jsou bezpochyby dveře. Výšku volte podobnou jako u běžných sprchových koutů, tedy zhruba 190–200 cm. Nedoporučujeme instalovat dveře až do stropu, aby se v nice příliš nehromadila vlhkost.

Podstatný je i způsob otevírání, u kterého máte na výběr hned z několika variant. Typickým řešením jsou křídlové sprchové dveře, ať už s jedním křídlem či se dvěma. Pokud vám to prostor okolo niky nedovolí, nabízí se praktické sprchové dveře posuvné, zalamovací nebo shrnovací, které při otevírání nezabírají další místo, a tak je uvítáte především v menších koupelnách.

Jako materiál se ve většině případů využívá sklo nebo plast. Dveře do sprchy z tvrzeného skla představují zcela bezpečné a zároveň stylové řešení, nemusíte se tedy jejich nákupu obávat. Naopak vám pomohou opticky zvětšit prostor. V případě, že plánujete rozsáhlejší niku, můžete zkombinovat skleněnou stěnu a posuvné dveře, aby se neotvírala celá přední strana, ale jen její část.

3. Vyberte odolný rám

Sprchové dveře do niky se nejčastěji usazují do rámu. Výjimkou však nejsou ani niky bez něho. Tato varianta je sice o poznání dražší, ale za to působí minimalisticky, čistě a moderně. Její montáž navíc není nijak složitá. Pokud se však rozhodnete pro běžný rám, ani zde byste se neměli snažit ušetřit na úkor kvality.

Skvělým materiálem je v tomto případě kov s nerezovou povrchovou úpravou, který navíc může stylově doplnit celý interiérový design vaší koupelny. Vybrat si můžete světlou i tmavší variantu – velmi oblíbené jsou například rámy z černého eloxu. Pokud však máte omezený rozpočet, poslouží vám i kvalitní plastový rám.

Ať už je sprchová nika vaším snem nebo vás k této variantě dohnaly rozměry vaší koupelny, sami jistě po instalaci zjistíte, že nika dodává koupelně moderní nádech a navíc se snadno udržuje čistá. Přitom k ní stačí dokoupit jen odtokový žlab či sprchovou vaničku a kvalitní sprchové dveře do niky.

Řadu variant s různými typy otevírání a z mnoha kvalitních materiálů nabízí právě obchod WellMall. Zde si zajisté vyberete nejen dveře, ale i odtokový žlab či vaničku přesně podle vašich představ za férové ceny. Jako bonus se můžete spolehnout na skvělou zákaznickou podporu, která vám s nákupem ochotně poradí.