Měsíční účty za energie je možné snížit až o 30 %, aniž by došlo ke snížení pohodlí v domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Narůstající inflace a zdražování energií jsou strašákem mnoha domácností. Vláda sice již přijímá opatření ke snížení cen i spotřeby, vyplatí se však znát i tyto triky.

S klesající venkovní teplotou klesá i teplota uvnitř našich domovů. Abyste se zahřáli, můžete si obléct teplejší vrstvy, zabalit se do deky a pít jeden horký čaj za druhým. V dnešní době se každý snaží odložit zapnutí topení na co nejpozději. Nakonec se však nějaké spotřebě nevyhnete, abyste přes zimu nezmrzli, budete muset začít topit. Naštěstí existují jednoduché způsoby, díky nimž můžete snížit spotřebu elektrické energie, což oceníte právě v případě, že používáte elektrické topení.

Opatření přijatá Evropskou unií

Evropská komise nedávno přijala dvě nejdůležitější opatření, kterými jsou snížení spotřeby elektrické energie alespoň o 5 % a snížení globální poptávky po elektřině alespoň o 10 %. Uskutečnění obou cílů je stanoveno ke dni 31. 3. 2023. Důležitou roli však podle ní hrají i samotní občané jako spotřebitelé. Správnými postupy totiž dokážou snížit své účty za energie, a tím ochránit dostupné energetické zdroje planety.

Vláda před nedávnem určila maximální výši ceny za elektrickou energii. Z dlouhodobého hlediska by tento krok ovšem mohl přinést spoustu problémů, proto je toto řešení nejspíš jen dočasné. Navíc stát nabídl podporu domácnostem v těžší životní situaci nebo ve finanční tísni. Ne každý ale na tuto podporu dosáhne a strach v domácnostech z účtů za energii roste.

Jak omezit spotřebu energií

Abyste co nejvíc omezili množství energie, kterou v domácnosti spotřebujete, můžete vyzkoušet tyto jednoduché tipy. Mezi hlavními je vypojení nepoužívaných spotřebičů ze zásuvky. Tím byste totiž mohli snížit svou spotřebu v průměru až o 10 %. Lednička by zároveň neměla být hned vedle topení ani trouby, aby při chlazení nemusela spotřebovávat více energie. Při koupi nových spotřebičů se zaměřte na štítek energetické náročnosti a vybírejte takové spotřebiče, jež patří do třídy A.

I správným používáním světel v místnosti můžete výrazně ušetřit. Ukázalo se, že na osvětlení padne průměrně 30 % energie. V tomto případě je doporučováno vyměnit klasické žárovky za led žárovky, jejichž spotřeba může být až 5krát menší. Pomoci může i instalace svítidel se senzorem pohybu. Pokud vy nebo vaše děti často zapomínáte při odchodu z místnosti zhasnout, můžete díky tomu výrazně ušetřit. Pohybové senzory rozsvítí světlo v místnosti pouze v případě, že zaznamenají pohyb.

Regulace topení

Jestliže svůj domov vytápíte elektrickým topením, doporučuje se nastavit maximální teplotu kolem 22 °C. Pokud vás láká topení ve snaze více ušetřit vypínat, když z domu na pár dní odjíždíte, vždy si tento krok promyslete v souvislosti s předpovědí počasí v následujících dnech. Nakonec by vás vytopení celého objektu po příjezdu mohlo stát víc než udržovat teplotu v místnostech alespoň na 16 °C. Při příjezdu se ze studených 16 °C dostanete na příjemných 22 °C dříve, než stihnete vybalit veškerá zavazadla.

Zdroj: Digi24

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]