Celoroční pěstování salátu: Každý druh preferuje odlišné roční období a podmínky

Fotografie: Leungo Mokgwathi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Saláty jsou výborným zdrojem vitamínů a obsahují i důležitou kyselinu listovou. V jídelníčku by tak rozhodně neměly chybět. Zjistěte, jak je můžete pěstovat po celý rok.

Existuje mnoho nejrůznějších druhů salátů, které můžeme pěstovat. Od oblíbeného hlávkového až po salát římský a ledový. Obecně lze říct, že saláty nemilují ani přílišnou zimu, ani přílišná vedra. V našich zeměpisných šířkách tak panují optimální podmínky pro růst salátu jen něco málo přes 60 dní. S trochou informací, však zvládnete na svém záhonu přichystat salátům vhodné podmínky na to, abyste je mohli sklízet čerstvé téměř celý rok.

Vyhovují mu spíše nižší teploty

Saláty nejlépe klíčí při teplotách kolem 20°C a ty na jaře často ještě nemusí nastat. Pro vlastní růst jim pak vyhovuje spíše nižší teplota, mezi 15-20°C. Přílišná vedra je velmi rychle vyženou do květu a listy zhořknou. Salátu se dobře daří na slunném stanovišti a není náročný na hnojení. Více než u jiných plodin je důležité vybrat správnou odrůdu podle ročního období.

Výběr semen

Na každou sezónu si nakupte semínka více druhů různých salátů. Existují takové odrůdy, kterým tolik nevadí přílišná horka nebo naopak zima. Vysévejte je během sezóny postupně, tak jak to jednotlivému druhu vyhovuje. Například ledový salát snáší letní horka lépe, než ten hlávkový a málo vybíhá do květu. Sezónu tedy začněte s druhy odolnými proti chladu, pak vysejte ty teplomilnější.

Vysévání uvnitř i na záhon

Nejjistější je si saláty předpěstovat doma na okenním parapetu a teprve poté je vysázet na stanoviště. Můžete však semínka naset nahusto tam, kde máte na záhonku zrovna místo. Až nastanou vhodné podmínky pro klíčení, vyrostou vám rostlinky, které můžete rozsadit na konečné stanoviště. Vysévat však můžete rovnou do řádků. Každý druh může mít jiné nároky na prostor, proto se řiďte pokyny na obalu se semínky.

Abyste měli jistotu, že vždy najdete nějaký čerstvý salát na zahradě, je dobré vysévat ob týden až dva, vždy další várku. Je dost pravděpodobné, že všechny saláty nebudete moci spotřebovat, ale semínka salátů jsou poměrně levná a tak můžete přebytky darovat nebo v nejhorším hodit na kompost. Salát byste také měli sklízet ihned, jak dosáhne požadované velikosti. Jakmile vyběhne do květu, už není chuťově dobrý.

Půda s kompostem a zalévání

Saláty netvoří hluboké kořeny, proto je potřeba dbát na to, aby zvláště vrchní vrstva byla bohatá na živiny. Ty nejlépe dodáte půdě v podobě kompostu, ať už vlastního nebo kupovaného. Je také velmi důležité, udržovat vrchní vrstvu hlíny neustále vlhkou. Ve velkých vedrech se tak vyplatí přivést k salátům mikro závlahu. Pokud chcete sklízet čerstvý salát opravdu téměř po celý rok, pak se nevyhynete zbudování konstrukce pro ochrannou textilii.

barevné saláty
Fotografie: Freepik

Tunel je ochrání před zimou i horkem

Určitě se vám osvědčí umístit na záhon obruče, na které navléknete bílou ochrannou tkaninu. Ta salát částečně chrání před zimou, horkem a silným letním sluncem. Šikovný kutil si takový tunel pro saláty zvládne vyrobit sám. Důležité je, aby se s tkaninou dalo manipulovat podle potřeby. Salátový tunel využijete během celé sezóny. Ochrannou tkaninu si regulujete podle momentálních podmínek. Zkombinujte výběr správné odrůdy s textilní ochranou a salát můžete sklízet od brzkého jara až do zimy.

Zdroj: Gardeners

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]