Ovocné stromy často trpí na různé „infekce“ a choroby, pokud o ně není správně postaráno. Jestliže se vám ale nějaká taková choroba na stromech vyskytla, je nutné začít s léčbou.
Nejen lidé a zvířata, ale i stromy mohou onemocnět a trpět různými chorobami. Mezi nejčastější choroby se řadí houby, skvrny nebo i různí škůdci, kteří v přírodě prostě jsou a nelze se jich zbavit. Proto je při výsadbě stromků důležité dbát na prostředí a později je pravidelně kontrolovat, jestli kolem stromů nějací škůdci neřádí a stromy nějak netrpí. A je také samozřejmě důležité, abyste znali správnou léčbu, kterou je nutné v případě choroby zavést.
Černá rakovina
Název zní možná až děsivě, ale i stromy může napadnout rakovina. Je ovšem dosti specifická. Na kůře stromů se totiž objevují a tvoří prasklinky a tmavé fialové hrbolky, které začnou časem chytat černou barvu a vypadá to, jako by kůra byla ohořelá. Jak choroba postupuje, šíří se i na listy a plody, na nichž se začnou vytvářet tmavé až černé skvrny, a výsledkem je špatná nebo žádná úroda a zničený strom, který můžete zlikvidovat.
Jak se černé rakovině ubránit? Pokud se staráte o stromky, víte, že to není krátkodobá záležitost. Prvním krokem je odříznout poškozené místo, aby se choroba nemohla šířit dále. Pokud jsou poškozené i větve a listy, je nutné je také odstranit. Ořezaná místa ošetřete antiseptikem – doporučuje se použít buď síran mědnatý nebo silný roztok manganistanu draselného. Strom častěji kontrolujte, abyste měli jistotu, že se rakovina nešíří.
Bakterióza ovocných stromů
Tento typ onemocnění se objevuje na listových destičkách, výhoncích i plodech. Z boku to může dávat i dojem, že rostliny hoří, vrcholky stromků se začínají lámat a sklánět dolů, listy se obracejí dovnitř a černají. Kůra začne u mladších výhonků bobtnat a uvolňovat nažloutlou látku s pronikavým a nepříjemným zápachem. Tím působením začnou hnít plody, jež nestihnou dozrát, a z úrody nebude vůbec nic.
Pokud je strom postižen bakteriózou, je nutné zvýšit imunitu stromu. Ošetření zajistíte směsí kyseliny jantarové a kyseliny kyborité – tyto směsi můžete zakoupit v obyčejných zahrádkářských obchodech. Dodržujte však množství, které by mělo být 10 gramů na 10 litrů vody, v opačném případě můžete stromům uškodit. Během vegetačního období by se stromy měly ošetřovat antibiotiky, například je postříkat roztokem ampicilinu, který seženete v lékárnách.
Zdroj: GardeningKnowHow