Odstranění pařezu na zahradě není žádná věda. Náročný bagr nahradí i obyčejná sekera

Fotografie: Mokkie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud vám po pokácení stromu na zahradě zůstal nevzhledný pařez, vyzkoušejte některý z těchto způsobů, jak se ho snadno zbavit, nebo ho naopak efektivně využít.

Přestože jsou stromy okrasným i funkčním prvkem téměř každé zahrady, někdy není jiná možnost než je pokácet. V případě, že vám jako upomínka po majestátním stromu zbyl obrovský pařez, lze s ním naložit hned několika způsoby. Jednoduchými triky se pařezu snadno zbavíte, nebo ho využijete jako základ pro zkrášlení celé své zahrady.

Co s pařezem na zahradě

V případě malých stromů je možné pařez poměrně snadno ze země vykopat. Problém však nastává u větších kousků, jejichž kořeny sahají pěkně hluboko. Taková práce vám pak zabere celé hodiny, a někdy je dokonce nutné využít síly bagru nebo jiných speciálních nástrojů. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak se s pařezem na zahradě vypořádat.

Jak se zbavit pařezu

Jedním ze způsobů, jak tento rostlinný zbytek odstranit, je co nejníž ho seříznout, trochu podrýt a vyvrtat do něj několik děr vrtačkou nebo ho pomocí sekery naříznout. Do vzniklých otvorů nasypte dusíkatá hnojiva nebo jiné přírodní směsi a zasypte je zeminou. Postupem času začne místo zarůstat trávou a jinými rostlinami tak, že ani nepoznáte, že se pod nimi rozkládá pařez.

Můžete celý kořen také vypálit. Postup je podobný jako při jeho hnojení, jen do vzniklých děr nalijete petrolej nebo topný olej. Týden nechte dřevo pořádně nasáknout a poté do každé díry vhoďte zapálenou sirku. Měl by zcela shořet. Musíte však místo pečlivě kontrolovat, aby nedošlo ke vzniku a šíření požáru.

Za sekání trávy může hrozit pokuta. Problémem je nadměrný hluk, který může rušit sousedství

sekání do pařezu
Fotografie: Pixabay

Ozdobte svou zahradu

Pokud vám pařez nikde vyloženě nepřekáží, využijte ho jako základ pro přírodní dekoraci. Jednoduše do něj můžete vyvrtat a vyhloubit docela velké otvory, které naplníte úrodným substrátem a použijete k výsadbě libovolných rostlin. Umístit na něj lze ale i zahradní sošky, pítka pro ptáčky nebo světýlka, jež mu dodají kouzlo.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]