Česnek patří mezi velmi oblíbenou a chuťově výraznou zeleninu. Má také jednu dokonalou vlastnost, pokud k česneku zasadíte některé rostliny, česnek je ochrání před některými škůdci.
Česnek je známý především díky svým dochucovacím vlastnostem, ale také jako lék, který má fungicidní a antibakteriální účinky. Pomáhá nejen lidem, ale také rostlinám, které mohou být díky pozitivnímu vlivu phytocidů chráněny před výskytem škůdců a plísní. Pomocí tohoto způsobu můžete vyřešit dvě mouchy jednou ranou: omezit používání chemických postřiků a také ušetřit prostor na zahradě.
Dokonalý soused
Česnek nemusí být vysazen v bezprostřední blízkosti u květin či jiných rostlin. Stačí, když jej umístíte do sousedního záhonku. Také česnek můžete sázet mezi řádky. Chcete-li tuto zeleninu pěstovat pouze pro ochranu, nesázejte ho velké množství kolem jiných rostlin. Pokud chcete česnek pěstovat k jídlu i k ochraně, zvolte samostatný záhon v blízkosti rostlin, které chcete ochránit.
Rajčata vedle česneku
Rajčata mohou být chráněná česnekem. Silice z česneku chrání před vznikem plísní, ale také odradí mšice a jiné škůdce. Nejlépe uděláte, pokud rajčata zasadíte necelý jeden metr od česneku. Bohatě postačí 50 centimetrů od česneku. Tuto kombinaci lze zasadit jak do skleníku, tak i ven.
Okurky vedle česneku
Zde se názory velmi liší. Někteří zahrádkáři říkají, že česnek nemá žádný vliv na okurky. Jiní zase říkají, že česnek dokáže ochránit okurky před vznikem bakteriózy a mšic. Lze tedy říci, že obě strany mají pravdu. Pokud ale česnek zasadíte půl metru od okurků, bude zelenina profitovat z účinků česneku.
Zelí vedle česneku
Zkušení zahrádkáři ihned z jara vysazují česnek vedle zelí. Česnek spolehlivě ochrání hlávky zelí před mšicemi, ale i housenkami. Zelí je obecně nejnáchylnější zelenina, a proto bude česnek vysazený vedle zelí výhodou. Vysazujte nejdříve česnek a po vyklíčení zasaďte i zelí. Jedinou výhodou je, že česnekové hlavy nebudou vedle zelí příliš velké.
Mrkev vedle česneku
Mrkev a česnek budou dokonalými sousedy a rozhodně budou profitovat obě zeleniny. Díky fytoncidů nebude mrkev zasažena mšicemi, listovými brouky, ale ani slimáky. Pokud nebude mrkev zasažena škůdci, vydrží déle uskladněná. Česnek sázejte vedle mrkve nebo alespoň v uličce vedle mrkve, pokud máte nedostatek místa. Nejen mrkev, ale také česnek bude zdravě růst v okolí mrkve. Látky, které mrkev vylučuje, udrží česnekové výhonky dlouhou dobu čerstvé a šťavnaté. Česnek bude ideální i pro jinou zeleninu, například červenou řepu. Zde to ale s česnekem nepřehánějte a vedle řepy zasázejte také rajčata nebo špenát.
Brambory vedle česneku
Mandelinka bramborová škodí bramborám. Pracně se tento malý brouk musí sbírat a hubit. Nemalý problém lze minimalizovat pomocí česneku nasázeného v uličkách brambor. To stejné platí i u lilku a papriky. Vybírejte česnek, který se vysazuje na jaře.
Bylinky vedle česneku
Bylinky by měly být vždy zasazené vedle česneku. Saláty, kopr, petržel, máta, bazalka, koriandr a jiné bylinky. To stejné platí pro křen, společně s česnekem se budou navzájem podporovat a zvýší se obsah vitamínu C.
Maliny, rybíz a hrozny vedle česneku
Maliny i rybíz budou v sousedství s česnekem dokonale plodit své lahodné plody. Snížíte tak výskyt škůdců na minimum. Na druhou stranu hrozny nemají rádi konkurenty, ale pokud k nim zasadíte česnek, bude vinná réva chráněna před škůdci, což je jistě u tohoto druhu ovoce velkou výhodou. Je ale také pravdou, že hlavy česneku mezi révami nemusí být příliš velké. To stejné platí i pro květiny, vysaďte vedle česneku karafiáty, tulipány, ale i cibuli.
Co nesázet vedle česneku?
Ne všechny květiny a rostliny mohou profitovat z phytocidních vlastností česneku. Doporučujeme k česneku nesázet luštěniny – fazole, hrášek a jiné. V takových případech by se na luštěninách objevilo málo květů a jistě byste byli ze sklizně zklamaní. Vždy poskytněte takovým rostlinám dostatečnou vzdálenost mezi česnekem.