Bobkový list je účinným pomocníkem i při praní prádla. Odstraňuje skvrny a bělí oblečení

Fotografie: Depositphotos

Bobkový list čili vavřín se za časů našich babiček a prababiček používal ještě i jiným způsobem než jako koření v potravě.

Naše předchůdkyně neměly takové možnosti pracích prostředků jako nabízí dnešní trh, ale byly velmi vynalézavé. A domácí mycí a prací prostředky byly úžasným řešením. K některým z nich je možné vrátit se i dnes. Použití bobkového listu na praní a mytí místo chemického pracího přípravku je rozhodně levnější i ekologičtější.

Jak jinak než v kuchyni bobkový list využít

Omáčkám, polévkám, masu i nakládané zelenině či houbám dodává bobkový list jedinečnou chuť, proto je při kuchyňské přípravě nepostradatelný. Kromě typického aromatu obsahuje mnoho látek prospěšných pro lidský organismus. Jsou to kupříkladu silice, glykosidy, partenolidy, třísloviny, vitamíny, hořčiny a éterické oleje. Mimo to působí bobkový list dezinfekčně a protizánětlivě, také dokáže snižovat vysoký tlak. Samotné listy vavřínu, byť uvařené, se však nekonzumují, jsou příliš tvrdé a téměř nestravitelné.

Nejsou to však všechny jeho možnosti. Využít ho můžete v případě, že vaši domácnost napadnou moli, zejména ti potravinoví. Když vyčistíte spíž a odstraníte všechny možné zdroje molů (zejména mouka, krupička aj.), umístěte do potravinových skříněk bobkové listy. Ty dokáží svým odérem moly odpuzovat. Stejně tak můžete vavřín vložit přímo do nádob s rýží, luštěninami, houbami atd. Stejný efekt má bobkový list na komáry, kteří vás mohou obtěžovat za letních večerů, uvádí web MSN. Někdo za účelem odpuzení obtížného hmyzu listy vavřínu i zapaluje.

Bobkový list vyčistí barevné skvrny

Každé hospodyňce se někdy stane, že si do bílého prádla přihodí omylem nějaký barevný kousek. A výsledkem jsou skvrny různé velikosti a intenzity na bílém textilu. Ale nezoufejte. Dříve než přistoupíte k použití jakéhokoliv koupeného odbarvovače, dejte šanci vavřínu. Má totiž poměrně silné bělicí vlastnosti a schopnost odstraňovat skvrny. Postupovat můžete dvěma způsoby: zaprvé vhoďte bobkové listy v textilním sáčku přímo do pračky a prádlo se skvrnami znovu vyperte.

Bobkový list používejte v kuchyni i při praní
Fotografie: Pixabay

Plynový sporák se stane blyštivou pýchou celé kuchyně. Postup krok za krokem

Že je možné proti skvrnám a špinavému prádlu bojovat i aspirinem, o tom jsme psali na webu BydlímeÚsporně už dřív. Druhou možností je pak připravit z listů silný odvar – vařte nejméně pět minut. Nechte vychladnout a pak do něj textilie znečištěné barevnými skvrnami vložte na několik hodin. Účinkem vavřínu by mělo prádlo získat původní barvu beze skvrn, jak uvádí web DomekIOgrodek. Pokud jsou skvrny úporné, zkuste k vavřínu přidat i pár lžiček jedlé sody.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*