
Podpořte své sazenice rajčat, aby byly hezky silné a také odolné vůči nemocem či povětrnostním vlivům. Stačí vám k tomu běžná věc z lékárny.
Semínka rajčat jste zajisté už všichni vyseli. Kdo tak neučinil, měl by si uvědomit, že je za pět minut dvanáct. Vždyť za šest týdnů budete vzešlé sazenice vysazovat do volné půdy. Takže máte skutečně nejvyšší čas výsev provést, aby sazenice stačily ve výsevních nádobkách dostatečně zesílit. A krátce po přesazení bude zapotřebí rajčata přihnojit. Počkejte 10 až 14 dní, to už se podaří rostlinám zakořenit, a můžete jim začít přidávat živiny. Zpočátku by to měly být živné látky, které podpoří růst zelené hmoty, tedy stonku a listů. Druhá dávka hnojení má přispět k tvorbě květů a plodů.
Čím hnojit rajčata
Kdo už malé sazenice přesazoval do velkých květináčů cca před 14 dny, může začít mírně přihnojovat i tam. Ale jen velmi opatrně. Jednak abyste sazenice a jejich kořínky nespálili, jednak aby vám sazenice dřív, než je budete moci vysadit na záhonek, nevyrostly v květnících příliš. Možností k výběru vhodného hnojiva je nepřeberné množství. Můžete si zakoupit hnojivo přímo na rajčata nebo zvolit univerzální přípravek na přihnojení plodové zeleniny.
Pokud nechcete utrácet, můžete vyzkoušet alternativní přihnojování. Spousta různých produktů obsahuje potřebné NPK, tedy dusík, fosfor a draslík. O přihnojování droždím už byla na našem webu několikrát řeč. Hnojící přípravek z této ingredience můžete použít prakticky v celé zahradě. Nejvíce však prospívá ovocným keřům a zelenině. Druhou možností je jícha z kopřiv, o jejíž přípravě jsme na BydlímeÚtulně již také psali. Kopřivy – kromě výše zmíněných základních prvků – navíc obsahují železo, zinek, křemík a vápník.
Pěstování brambor snadno a přehledně: Důležitou roli hraje i rozmístění a zemina
Pro hnojivo do lékárny
Na webu Deccoria k přihnojování rajčat doporučují také aspirin. Nikoliv tedy do drogerie, ale do lékárny máte zamířit. Když se kyselina acetylsalicylová rozpouští ve vodě, rozloží se na kyseliny salicylovou a octovou. A kyselina salicylová posiluje imunitu rostlin a poskytuje jim lepší ochranu před různými škodlivými vlivy. Domácí přípravek na rajčata vytvoříte tak, že aspirin, tedy jednu tabletu, rozpustíte asi tak ve čtyřech litrech vody.
Vzniklé hnojivo také podpoří vývoj kořenů, což je obzvláště potřebné v době, kdy sazenice budete z květináče přesazovat na zahradu. Přihnojovat zálivkou z aspirinu můžete každý měsíc, a to rovnou do půdy, a nikoliv na rostliny. Tedy alespoň zpočátku jejich růstu.
Až rostliny rajčat dobře zakoření, povyrostou a zesílí, můžete aspirinový roztok použít i jako rozprašovač na listy. Tímto způsobem docílíte rychlejšího účinku. Postřik na list provádějte brzy ráno, radí GardeningKnowHow. Listy tak budou mít během dne šanci oschnout a vy nebudete riskovat jejich napadení plísní. Což by se přes noc, kdy by vlhkost na listech zůstala, mohlo klidně stát.
Postřik aspirinem můžete provádět častěji než zálivku jeho roztokem, a to zhruba tak každé tři týdny po celé vegetační období. Roztok aspirinu může pomoci sazenicím rovněž snížit dopad tepelného stresu, chladu i sucha.
Zdroje: Deccoria, GardeningKnowHow
Napište komentář