Chránič matrace se rozhodně vyplatí používat, je ovšem potřeba vybrat ten správný pro daný typ matrace

Právě jste si koupili novou matraci a rozhodně se vám nechce utrácet další peníze za pouzdro na matraci? Pak děláte chybu. Toto pouzdro (chcete-li chránič), vám dokáže investované peníze do matrace vrátit tím, že vám matrace vydrží sloužit bez úhony mnohem déle. Krycí pouzdro naopak šetří vaše investované peníze. Existuje několik důvodů, proč si ochranné pouzdro pořídit.

Ochranný obal na matraci prodlouží její životnost a ochrání ji před případnými nehodami, jako je rozlití tekutin, počůrání dítěte nebo vzpurné kočky a další ne zrovna příjemné nehody, které mohou matraci nenávratně poškodit.

Tento ochranný vak (obal, potah) vytvoří ochrannou vrstvu a na matraci se tak nedostanou pot, prach, šupinky z pokožky, zvířecí srst (máte-li domácího mazlíčka, který má vstup do postele povolen).

Díky tomu se prodlouží vaší matraci životnost, je totiž chráněna nejen před potem, ale i dalšími oxidačními vlivy. Jestliže ochranný vak nepoužijete, bude vaše matrace absorbovat pot či jiné tekutiny a může na ní vzniknout nevzhledný flek, který už nevyčistíte. Taková matrace navíc i dříve zapáchá. Potah lze totiž měnit a podle potřeby prát.

Oproti ceně za matraci je takový ochranný obal zanedbatelnou investicí, která má však zásadní vliv na samotnou matraci, a to jak z hygienického pohledu, tak pro zachování vlastnosti matrace.

Výhody chrániče matrace

  • Chrání matraci před znečištěním

  • Brání množení bakterií, roztočů – tudíž vhodné i pro alergiky

  • Tepelně izoluje

  • Je prodyšný

  • Chrání matraci před tekutinami

Jak vybrat správný chránič matrace

  • Nejdříve si zvolte, zda se jedná o chránič pro dítě či dospělého, jednolůžko či dvojlůžko.

  • Vyberte správnou velikost, aby nebyl malý nebo naopak příliš volný. Rozměry obalů na matraci jsou k dostání ve všech velikostech včetně těch atypických. Některé firmy šijí tyto chrániče i na míru.

Jak vybrat vhodný materiál?

  • Pro běžné užití je vhodná kombinace bavlny a nepromokavého materiálu. Pro větší zátěž, jako například starší osoby trpící únikem moči, se používají obaly na matraci obsahující PVC či materiály na bázi gumy.

  • Ovšem existují i jednorázové obaly na matraci, které použijete v případě návštěvy. Mohou být na zip nebo gumu, kdy ochranný a nepromokavý potah použijete podobně, jako prostěradlo. Tyto typy obalů jsou vhodné v případě, že náhodně u vás přespí dítě nebo starý člověk a obáváte se, že by se jim večer mohla stát nehoda. Vyplatí se mít tyto obaly po ruce. Někdo používá základní potah na matraci + ještě tento jednorázový. Přeci jen, kvalitní matrace není levná záležitost a vyplatí se ji chránit.

Obrázky: bustle, indiamart