Okna zůstanou čistá rekordně dlouhou dobu: Jar je pasé, hospodyňky náhodně objevily daleko lepší složku

Fotografie: Depositphotos

K mytí oken můžete použít ocet, citron, šampon, vlasový kondicionér, bramborový škrob, jód anebo také černý čaj. Pak okna vydrží i déle čistá.

Máte-li oken v domě víc, je pro vás jistě důležité, abyste měli co nejméně práce a co největší efekt při jejich úklidu. Tím je čisté okno beze šmouh, plné lesku. Abyste nemuseli kupovat drahé přípravky na mytí oken a také abyste dodrželi pravidla šetrného přístupu k přírodě, bude lepší, když vyzkoušíte osvědčené přírodní přípravky.

Ocet a citronová šťáva

Jsou-li okna jen nepatrně znečištěná, mnohdy je stačí omýt teplou vodou. Přidáte-li ocet nebo citronovou šťávu (případně kyselinu citronovou), měla by být vaše okna po vyleštění naprosto beze šmouh. Navíc mají tyto kyseliny výborné odmašťovací vlastnosti. Dobře lze okna vyleštit pomocí mikrovláknových utěrek, které nepouštějí žádná vlákna a vyčistí všechny šmouhy.

Bramborový škrob

Ač se vám to může zdát nepravděpodobné, vynikajícím přírodním prostředkem k mytí oken a zrcadel je bramborový škrob. Okna budou čistá a šmouhy nikde. Tento jednoduchý, ale účinný trik, který využívá absorpční vlastnosti škrobu, dokáže odstranit mastnotu i další nečistoty. Proto je výborný zejména pro použití v kuchyni, kde bývají okna skutečně mastná. Zároveň škrob vytvoří na skle ochrannou vrstvu. A tím se prodlouží doba do dalšího mytí oken.

Uvolnění ucpaného odtoku nikdy nebylo jednodušší: Díky této směsi ušetříte spoustu peněz

K přípravě roztoku stačí smíchat jednu polévkovou lžíci bramborového škrobu s litrem vody a roztok přelít do lahve s rozprašovačem. Před každým nástřikem je důležité lahev důkladně protřepat, aby se škrob rovnoměrně rozptýlil ve vodě. Po nastříkání roztoku na okna je třeba nechat ho několik minut působit.

Nebojte se, na oknech vám nepřischne. Naopak, špína se s ním spojí a vlhkým hadříkem obojí snadno z okenních tabulí odstraníte. Na závěr ještě okna vyleštěte suchým hadříkem nebo mikroutěrkou pro dosažení dokonalého lesku. Někomu se také osvědčila gumová stěrka. Na BydlímeÚtulně jsme také uváděli návod na přípravu dalšího domácího čističe na okna.

Další přírodní metody

Řada lidí už dnes používá k mytí oken vlasový šampon. To do teplé vody přilijete malé množství šamponu a umýváte. Podle tvrzení těch, kteří tento způsob využívají, okna již není nutné leštit. Tak to by tedy byla výhra. Ostatně prohlédněte si videonahrávku níže. Web UkrMedia také píše, že skvěle vyleštěná okna vám zajistí použití vlasového kondicionéru. A navíc nebudete muset umývat okna tak často, neboť kondicionér na sklech vytvoří určitou povrchovou ochranu.

Pro hloubkové čištění oken můžete použít roztok černého čaje, který je efektivní při odstraňování nečistot a zároveň působí jako přírodní lesk. Možná byste mohli vyzkoušet i cibulovou vodu. Tento prostředek je méně známý, ale stojí za vyzkoušení. Jak vidíte, možností čištění oken a zrcadel přírodní cestou je víc. Při výběru přírodních prostředků je důležité zvážit typ skla a rámů oken, aby nedošlo k jejich poškození, doporučuje web ThisOldHouse.

Přípravek nejprve otestujte

Vždy je vhodné nejprve vyzkoušet vybraný prostředek na malé, méně viditelné části okna. Čili někde v rohu. Tak se ujistíte, že nedojde k poškození či nežádoucím reakcím. Přírodní prostředky na mytí oken jsou nejen účinné, ale také přispívají k ochraně životního prostředí a mohou být cenově výhodnější než komerční čistící přípravky. Jejich použitím tak můžete nejen udržet vaše okna déle čistá, ale také podpoříte udržitelný životní styl.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*