Pračka je místem, kde je neustálá koncentrace vlhkosti. Právě z toho důvodu v ní často dochází k tvorbě plísně, a naše oblečení pak nepříjemně zapáchá.
Jedná se o domácího pomocníka, který nám ve velké míře usnadňuje práci. I o pračku je ale potřeba se starat, a to proto, aby byla zachována její životnost, ale také aby nám sloužila tak, jak má. Dochází v ní totiž nejen k hromadění plísně, která poškozuje naše oblečení, ale také vodního kamene, jenž nepříjemným způsobem naši pračku poškozuje. I s těmito problémy lze bojovat přírodní cestou.
Pračku musíme větrat, jinak podporujeme tvorbu plísně
Častou chybou, které se dopouštíme, je nedostatečné vyvětrání pračky po dokončení pracího cyklu. Zásadní věcí, na niž bychom také neměli zapomínat, je okamžité vytáhnutí prádla po ukončení pracího cyklu. Pračku poté necháme otevřenou, a to nejen hlavní dvířka, ale i zásobník na prášek. Díky tomu dojde k cirkulaci vzduchu, a zamezíme tak tvorbě nepříjemné plísně.
Při mytí pračky musíme myslet také na to, že je potřeba ji vyčistit nejen zvenku, ale i zevnitř. Velkou pozornost musíme věnovat gumovému těsnění, protože právě jeho okolí je místem, kde se nečistoty velmi často hromadí. Pomůže nám s tím houba s čisticím prostředkem, jíž prostor jednoduše otřeme. Následně musíme vzít ještě suchý hadřík a gumičku vyčistit do sucha.
Nezapomínejte na přihrádku s dávkovačem pracího prostředku
Pravidelně bychom měli vyplachovat i dávkovač na prací prášek. Usazené prací prostředky se zde mohou hromadit, a tím se komplikuje nejen prací cyklus, ale znečišťuje se tak celá pračka. V případě, že narazíme na plíseň, je vhodné celou zásuvku dezinfikovat. K dokonale čisté zásuvce nám pomůže horká voda, přípravek na nádobí nebo ocet.
Uvnitř pračky se usazuje vodní kámen, který postupně přispívá k jejímu ničení. Je tedy nutné čistit také filtr celého zařízení. V něm se mohou hromadit vlasy nebo chlupy našich zvířecích kamarádů. Díky tomu může po čase dojít i k ucpání celé pračky. Filtr vyjmeme z pračky a jednoduše ho očistíme pod tekoucí vodou s pomocí přípravku na mytí nádobí.
V boji s nepříjemným pachem nám pomůže jedlá soda
Pokud se z naší pračky line nepříjemný zápach, stačí si vzít na pomoc jedlou sodu. Tato metoda čištění je nejen levná, ale také ekologická. Do bubnu pračky nasypeme sklenici jedlé sody a necháme pračku projít jedním pracím cyklem o velmi vysoké teplotě. Ideální je 90 stupňů Celsia. Tento jednoduchý způsob čištění nám zajistí voňavé a čisté prádlo. U cyklu můžeme v klidu vypnout proces odstřeďování, ten v tomto případě není potřebný.
Zaručeným bojovníkem proti vodnímu kameni je ocet. Ten odstraní veškerý povlak, který se v naší pračce usazuje, a může tak nepříjemným způsobem ovlivňovat její funkčnost. Přímo do pračky jednoduše nalijeme půl lahve octa a jeho druhou polovinu umístíme do dávkovače na prací prášek. Opět pustíme prací program o vysoké teplotě a můžeme vypnout funkci závěrečného odstřeďování. Tento jednoduchý postup naši pračku zbaví nejen vodního kamene, ale také ji dokonale dezinfikuje.
Zdroj: Goodhousekeeping