Celý život perete prádlo špatně. Nejčastější chyby stojí vaše oblečení jeho životnost

Fotografie: Freepik

Praní prádla je činnost, kterou zná každý z nás. Bez ní se prostě neobejdeme. Proto si dnes řekneme, jak si ji trochu obohatit.

Mnoho z nás pere skoro každý den. Občas až dostáváme pocit, že koš na špinavé prádlo se prostě nedá vyprázdnit. Prádlo vyperete, pověsíte a necháte uschnout, žehlíte, skládáte a pak to děláte znovu. Proto může být velice frustrující, když se prádlo nevypere dle vašich představ. Možná nevíte, co se mohlo pokazit, ale není se za co stydět. Žádný učený z nebe nespadl a i když jste zvyklí nějakým způsobem prát už několik let, můžete se nyní dozvědět něco nového, co vám třeba příště praní usnadní.

Správná teplota je základ

Každý by si měl uvědomit, že jedině při teplotě nad 60 stupňů dochází k úspěšné eliminaci všech bakterií na oblečení. Jestliže vlastníte jemné látky, které se nemohou na takovou teplotu prát, rozhodně je oddělte zvlášť. Co můžete, to vždy vyperte alespoň na oněch 60 stupňů. Obzvlášť pokud jste alergici, kterým by se jinak nepodařilo odstranit z prádla roztoče, což by mohlo vést k nepříjemným následkům. V období jara toto pravidlo platí dvojnásobně.

Fotografie: Unsplash

Třiďte oblečení

Prádlo většinou třídíme podle barev, ale svou roli hraje také to, z jakého materiálu tkanina je a k jakým účelům se využívá. Rozhodně byste neměli prát sváteční šaty spolu s hadrem na podlahu. U barev je to snadné, oddělujte nejlépe světlé od tmavých a nemíchejte dvě výrazné, protichůdné barvy, například růžovou a modrou. Co se týče tkanin, některé nejsou určené k praní ve vysokých teplotách či do pračky obecně. Pokud si nejste jistí, přečtěte si pozorně symboly na štítcích.

Málo je někdy více

Pokud si chcete efektivně vyprat, nepotřebujete k tomu hromady pracího prášku a litry aviváže. Zejména když vlastníte moderní prací pračku, která je sama o sobě velmi účinná. Čím méně pracího prášku do pračky dáte, tím méně riskujete, že by se během praní nahromadily škodlivé chemikálie. Pokud máte nějaké prádlo hodně znečištěné, místo přidání dvojnásobné dávky prášku ho zkuste nejdříve odmočit v teplé vodě či nejprve vyprat ručně.

Fotografie: Pixabay

Pračku byste měli čistit

Nemusíte to dělat každý týden, ale jednou za čtvrt roku se hodí pračku pořádně vyčistit. Většina mikroorganismů a různých bakterií se může hromadit v nádobě na prací prášek a aviváž a v těsnění pračky. Zvláště těmto místům tedy věnujte zvýšenou pozornost a umyjte je pořádně. K čištění můžete použít ocet. Poté zapněte vyprázdněnou pračku na 90 stupňů. Díky těmto krokům můžete zabránit různým nepříjemnostem, jako je třeba vodní kámen.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]