Čištění jedlou sodou je velmi populární. Pozor však na nepříjemnosti. Toto jsou 4 věci, které by s ní neměly nikdy přijít do styku. I když je jedlá soda obecně považována za skvělý, přírodní, účinný a levný čistič, není pomocníkem univerzálním. Je několik věcí a materiálů, se kterými by rozhodně neměla přijít do styku.
Hliníkové nádobí
Sice se už moc nepoužívá, ale stále tu může být celá řada domácností, kde se v něm vaří, nebo se hliníkovými příbory jí. Pokud je budete chtít vyčistit, doporučujeme vám spíše specifické přípravky. Pokud bude realizováno čištění jedlou sodou, tak to může způsobit mnoho problémů. Tím hlavním je oxidace, která způsobuje celkovou změnu povrchu, který začne měnit barvu. A to rozhodně není žádoucí.
Starožitné stříbro
Dost možná máte ve svém domě vystaveny zajímavé kousky ze starožitného stříbra. Víte, že aby skvěle vypadaly, je nutné je pravidelně čistit. Pokud se rozhodnete pro čištění jedlou sodou, může to být poměrně velká chyba. Může dojít k tomu, že směs z jedlé sody bude pro stříbro až příliš drsná a agresivní, a tak může dojít k poškození samotného povrchu. Buď kupte specializované přípravky, nebo oslovte profesionály na čištění.
Pozlacené předměty
Může jich být celá řada. Obvykle se jedná o různé dekorace, stejně tak se může jednat třeba také o šperky a zapomínat nelze ani na oblíbené servisy. Ať už je to cokoliv, pro čištění jedlou sodu raději nepoužívejte. Zlato je měkkým kovem, vrstva je jenom povrchová, a tak může dojít k tomu, že během čištění, hlavně potom když bude intenzivnější, celý povrch jenom poškrábete. A to zcela jistě nechcete.
Mramorové povrchy
Mramor vypadá velmi luxusně a také vypadá velmi odolně. Není však takový ve chvíli, když na něho použijete jedlou sodu a spolu s vodou z ní vytvoříte tekutí písek. Ten může mramor nenávratně poškodit tím, že ho poškrábou. Dokonce může dojít i k tomu, že soda takto poškodí i případnou vrstvu tmelu mezi mramorovými deskami.