Čištění šperků svépomocí. Pomůže jedlá soda, voda a prášek do pečiva

I když jsou z nejlepších materiálů, mohou ztrácet na své kráse. Jak na čištění šperků? Poradíme vám osvědčené triky. To proto, že krásné šperky jsou ozdobou každé ženy a mnoho z nás si nedokáže ani představit, že bychom ráno vyšly z domu bez našich oblíbených náušnic, prstenů či řetízků. Aby naše šperky ale byly stále krásně lesklé, musíme jim věnovat náležitou péči. Víte, jak správně pečovat o vaše oblíbené doplňky, aby vypadaly stále jako nové?

Důležité je nejprve zjistit, z jakého materiálu je náš šperk vyroben, a tomu poté způsob čištění přizpůsobit. Pokud se tím nechcete příliš zatěžovat, ale zároveň chcete mít jistotu, že své šperky nepoškodíte, kupte si v drogérii či ve zlatnictví univerzální roztoky na čištění především stříbra a zlata. Další variantou, která se hodí na všechny kovy, jsou hadříky napuštěné speciální látkou, která šperk vyčistí. Výsledek je většinou velmi dobrý. Poslední dobou se velmi populárními staly také nejrůznější domácí přístroje, které pracují na principu ultrazvuku. Velkou výhodou čistění ultrazvukem je především to, že se jím odstraní i nečistoty na špercích, které mají nerovnou strukturu či jsou zdobené kamínky.

Jak vyčistit stříbro?

Pokud nechcete investovat do speciálních prostředků, lze stříbrné šperky snadno vyčistit i prostřednictvím některých věcí, které máme doma běžně k dispozici. Osvědčené je především čištění za pomoci vody a jedlé sody či vody a prášku do pečiva. Obě tyto varianty jsou založeny především na skvělých čisticích vlastnostech jedlé sody. Další variantou je čistění stříbra za pomoci zubní pasty či saponátu na nádobí. U všech těchto metod je důležité používat hadřík z jemného materiálu, který nepouští vlákna, případně starý zubní kartáček z měkkých vláken, a zároveň po vyčistění šperk dobře opláchnout čistou vodou a osušit. Pokud bydlíte na vesnici a máte k dispozici popel, můžete vyzkoušet i tuto variantu. I popel je totiž velmi účinným čistidlem. Stačí ho nasypat do mírně vlhkého hadříku a tímto hadříkem následně šperk jemně otírat.

Jak vyčistit zlato?

Zlato má oprati stříbru tu výhodu, že nereaguje na vnější vlivy, například vlhko, a nedochází tak k jeho černání. Na čištění zlatých šperků vám opět dobře poslouží mýdlo či saponát na nádobí. Na zlatých špercích se někdy mohou objevit nazelenalé či namodralé skvrny, které lze poměrně dobře odstranit za pomoci kyseliny citronové.

Jak vyčistit drahokamy?

Předně je třeba mít na paměti dvě věci. Za prvé, pokud vás šperk obsahuje drahý kámen, musíte být při čistění vždy opatrní, aby nesprávnou manipulací nedošlo k jeho uvolnění, a za druhé, šperky s drahokamy se nemají čistit ultrazvukem. Na čistění všech drahých kamenů, tedy například diamantů, rubínů safírů či smaragdů, se doporučuje roztok saponátu na nádobí a minerálky. Opět platí používat na čištění jen jemné hadříky.

Jak vyčistit perly?

Perly, tedy ty pravé, patří mezi nejnáročnější a nejnáchylnější materiály. Jejich jednotlivé porézní vrstvy se totiž snadno loupou, a perly tak ztrácejí svůj lesk. Jednou ze základních rad je například ta, abyste parfémy na kůži aplikovali vždy před tím, než si připnete šperky s perlami. Na čistění perel se doporučuje roztok vody a šamponu. Pro navrácení lesku se doporučuje na perlu aplikovat malé množství přírodního oleje a jemně ho po perle rozetřít.

Jak vyčistit běžnou bižuterii?

U šperků, které nejsou vyrobeny ani ze stříbra, ani ze zlata, se často stává, že po nějaké době tak zvaně zajdou. U většiny běžných materiálů, ze kterých bývá tato bižuterie vyrobena, platí, že jde poměrně účinně lze vyčistit opět za pomoci roztoku horké vody a saponátu na nádobí. Stačí do takovéhoto roztoku šperk přibližně na hodinu vložit a mělo by dojít k jeho vyčistění. Podobně můžete použít i zubní pastu či jedlou sodu, stejně jako tomu je při čistění stříbra. Jen si dejte pozor na to, abyste při čistění na šperk příliš netlačili, neboť tyto materiály nebývají tak pevné jako drahé kovy a mohli byste je snadno poškodit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]