Čištění trouby „bez hnutí prstem.“ Zapečené nečistoty zmizí už za 2 hodiny

Fotografie: Depositphotos

Nutnost pravidelného čištění trouby může být pro mnohé lidi naprostou noční můrou. Poznal to kdokoli, kdo ji zkoušel aspoň jednou opravdu pečlivě vydrhnout.

Protože to ale hodně lidí trápilo, pátrali po způsobech, jak si práci usnadnit. Jednou z možností je trik s gelovou tabletou, kterou běžně používáte v myčce. Nejspíš to nebudete potřebovat na jemně umaštěnou troubu, kde si vystačíte se saponátem. Jestli jste ale troubě nějakou dobu nevěnovali pozornost, dost možná to bude uvnitř mnohem horší. A při manuálním zásahu by vás čekalo mnoho vleklého oškrabování a dalších činností.

Kouzlo s tabletou, miskou a vodou

Tato metoda vyžaduje pouze gelovou tabletu do myčky nádobí a misku s teplou vodou. Můžete použít i zapékací misku, zkrátka nádobí vhodné do trouby. Troubu nejdříve vyhřejte na 100 stupňů Celsia. Do misky dejte tabletu a zalijte ji vroucí vodou. Nádobu vložte do hřející trouby, zavřete dvířka a nechte asi 2 hodiny běžet. K čemu tam dojde? Mycí kapsle se začne rozpouštět a skrze páru usazovat přímo na stěnách trouby.

Během dvou hodin se dostatečně uvolní veškerá odolná špína. Odstranění zbytků vlhkým hadříkem či kuchyňskou houbičkou pak už je jen formalita. Vaše trouba z toho vyjde jako nová a nepochybně i funkčnější. Usazeniny totiž mají sklon omezovat její výkon. Tento postup vám tak ušetří hlavně manuální práci s drhnutím povrchů a těch nejsilnějších usazenin.

Proč se tato metoda tak osvědčila?

Gelové tablety jsou složené z vysoce koncentrovaných čisticích prostředků. Navíc jsou navrženy na odstranění odolné špíny, a to hlavně při vysokých teplotách. Nikoho tudíž nemůže moc překvapit, že fungují i na mastnotu nebo zašlé skvrny od jídla. Hlavním kladem postupu je však nenáročnost, respektive využití fyzikálních procesů. Kromě toho gelová tableta nic nepoškrábe – tím se liší od různých komerčních písků a dalších produktů.

jedlá soda
Fotografie: Pixabay

V případě, že by v troubě přece jen něco zůstalo, můžete použít klasickou jedlou sodu. Ta je výborným abrazivem (brusivem). Obavy před poškrábáním povrchu ovšem nejsou na místě. Soda totiž spojuje vysokou čisticí schopnost a obrovskou šetrnost prakticky k veškerým materiálům, které doma najdete. Ideálně do ní přidejte trošku vody, aby vám vznikla pasta, nikoli roztok. Tím pak na hadříku očistíte snadno cokoli, co by uvnitř ještě zůstalo.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]