Ponravy na zahradě mohou způsobit spoustu škody. Je třeba na ně vyzrát i díky bramboře a mátě

Fotografie: Freepik

Ponrava je larva chrousta obecného. Možná jste se s ní ještě tváří v tvář nesetkali, ale věřte, že dokáže na vaší zahradě udělat pěknou paseku.

Žije asi 10–15 cm hluboko v půdě a co myslíte, že tam dělá? Vykrmuje se kořínky vašich rostlin, až se jednou přemění na chrousta obecného nebo letního. I když jak se zdá, posledních 40 let se chroust obecný (Melolontha melolontha) příliš neobjevoval, spíš chroustek letní čili babka. Ale velké larvy v půdě svědčí o tom, že se možná tento druh do naší přírody navrací. A na zahradě dokáže pořádně škodit. Požírá listy stromů i keřů, klade larvy do půdy a ty právě zase užírají už zmíněné kořeny.

Jak ponrava vypadá

Má hodně tlusté a měkké tělo pokryté nepatrnými štětinkami. Obvykle má ponrava tělo stočené do tvaru písmene C a její velikost je 3 až 6 centimetrů. Barvu má nažloutlou a hlavu hnědou. Ponrava je stádium vývoje chrousta, a líhne se z vajíček, která chrousti kladou do země, vysvětluje web Deccoria.

Když do půdy zaryjete a ponravy objevíte, je zapotřebí je pečlivě z hlíny vybrat a zlikvidovat. Pokud na ně nenarazíte při rytí nebo orání, tak vlastně vůbec nevíte, že tento nenápadný tichý škůdce je velkým ničitelem vaší úrody. Jenomže přerýt všechny záhony, v nichž něco pěstujete, to prostě nejde. A tak by bylo dobré vymyslet na ponravy nějaké pasti. A našli se takoví mezi vámi, co na to přišli, a o jejich nápady se s vámi nyní podělíme.

Ruměnice pospolné mohou být na zahradě užitečnější, než se zdá. Dokážou zatočit i se mšicemi

Jak s ponravami zatočit

Dávají přednost půdě, která je teplá, vlhká a bohatá na organickou hmotu, kterou se rovněž živí. Nejčastěji se s ponravou setkáte v záhonech se zeleninou, v brambořišti, v kompostu nebo pod trávníkem. Toho dokáží zničit celé plochy, neboť trávě sežerou kořeny. Takto mohou žít ponravy v půdě tři až čtyři roky a teprve poté se z nich vyvine dospělý hmyz. Že máte ponravy v zahradě, poznáte obvykle podle toho, že rostliny vadnou a chřadnou, i když je hnojíte a zaléváte. Přestanou se vyvíjet a následně hynou.

Nastražte na pozemku tedy několik pastí, díky nimž zjistíte, jak na tom s ponravami vlastně jste. Použijte plastové květináče nebo jiné plastové nádobky a do nich ve spodní části i po stranách ve výšce asi 2 cm vyvrtejte otvory. Pak rozkrájejte syrový brambor, vložte ho do nádobky a zakopejte do země cca 10–15 cm hluboko. Místa si označte, neboť po týdnu budete pasti opět vykopávat. Syrový brambor bude larvy chrousta přitahovat, takže do květináčů nalezou a budou se živit bramborem.

Ponrava je larva, se kterou můžete bojovat i některými rostlinami, jejichž aroma tyhle potvůrky nesnášejí. Jde zejména o mátu peprnou, cibuli, pohanku a hořčici, jak se uvádí na webu RadioBlaník. Pokud v půdě jejich odér ucítí, přesunou se na jiné místo. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, jak účinně se můžete ochránit před klíšťaty.

Zdroje: Deccoria, RadioBlaník

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*