Dokonale čisté utěrky v domácnosti, základem je správné praní

Čisté utěrky jsou v kuchyni nepostradatelným pomocníkem při mnoha nejrůznějších činnostech. Nejen při vaření, ale při nejmenším stejně i při uklízení a otírání nejrůznějších věcí. Z těchto důvodů se ale také poměrně rychle a hodně zašpiní a navíc ne vždy je pak snadné se všech skvrn zbavit. I když utěrky pravidelně pereme, může se stát, že na nich stejně zůstávají určité odolné skvrny. Vzhledem k tomu, že ale do utěrek zároveň utíráme i čisté nádobí, chceme je mít čisté a hygienické. Dnes pro vás proto máme hned tři rady a návody s jejichž pomocí budou vaše utěrky opět zářit jako nové.

Varianta číslo jedna

Na to, abyste vašim kuchyňským utěrkám vrátili jejich čistotu, budete potřebovat dvě polévkové lžíce slunečnicového oleje, dvě polévkové lžíce bělidla, čtyři polévkové lžíce saponátu a tři litry vody. Nejprve si připravte nějaký velký hrnec, do kterého dejte vařit vodu. Když se voda začne vařit, odstavte hrnec z plotny a přidejte do hrnce ostatní přísady, tedy slunečnicový olej, bělidlo a saponát. Vše důkladně promíchejte a vložte do horké vody zašpiněné utěrky. Hrnec na závěr ještě přiklopte pokličkou a nechte utěrky v hrnci namočené po dobu několika hodin, záleží na míře zašpinění. Možná některým z vás přijde divné namočit utěrky do oleje, ale je to tak, olej má totiž skvělou schopnost vázat na sebe nečistoty nejrůznějšího původu. Když poté utěrky z roztoku vyndáte, propláchněte je nejprve v čisté vodě a následně vyperte běžným způsobem. Vaše utěrky budou vypadat jako nové.

Varianta číslo dvě

Další varianta kromě již výše uvedených ingrediencí využívá i skvělých čisticích vlastností jedlé sody. Připravte si padesát gramů pracího prášku, třicet gramů jedlé sody, dvacet gramů bělidla, jednu polévkovou lžíci slunečnicového oleje a tři litry vody. Prvním krokem je převaření tří litrů vody ve větším hrnci a následné rozpuštění ostatních ingrediencí. Vše důkladně promíchejte a vložte zašpiněné utěrky. Hrnec poté dejte opět vařit na mírný oheň a vařte po dobu přibližně dvaceti minut. Poté nechte utěrky v hrnci až do té doby, než voda vychladne. Následně je opět propláchněte v čisté vodě a poté vyperte. Veškeré skvrny budou pryč.

Varianta číslo tři

Skvělým pomocníkem v boji se špinavými utěrkami je také žlučové mýdlo. Stačí jím namočené utěrky namydlit, pořádně promnout rukama a následně vložit nylonového sáčku. Tento sáček poté vložte do mikrovlnné trouby, zapněte ji na střední výkon a utěrky v mikrovlnce ponechte jeden a půl minuty. Následně sáček i s utěrkami vyndejte a dejte vyprat běžným způsobem. Působení mikrovln z utěrek odstraní nejen odolné skvrny, ale také je zbaví všech škodlivých mikroorganismů, kterými jste utěrky během jejich používání kontaminovali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]