Oproti běžně prodávaným přípravkům bude tento prostředek levnější, ale stejně efektivní, co se týče čištění podlah a kachliček.
Téměř každý povrch v domácnosti má specifické požadavky na čištění a dlažba není výjimkou. Různé druhy obkladů mohou mít odlišnou strukturu, ale i tak na ně lze zpravidla použít stejný přípravek. Ten si můžete zakoupit v drogérii či jiném obchodě, nebo si jej jednoduše vyrobit doma. Vlastní produkce má několik výhod, jako je nižší cena, povědomí o všech přísadách, a možnost v případě potřeby změnit složení.
Připravte si na odměření menší šálek
Zatímco v kupovaných přípravcích mohou být neznámé a často nebezpečné látky jako je čpavek, v domácím čističi bude jen to, o čem víte. Na tento konkrétní vám budou stačit jen 4 ingredience, z nichž není ani jedna zdraví nebezpečná. Bude vám stačit jedlá soda, bílý ocet a citrónová šťáva, z nichž si připravíte perfektní čistič na dlažbu. Skvěle pak bude fungovat i na obklady v koupelně či jinde na zdech.
Abyste však měli jistotu, že bude poměr všech ingrediencí správný, vezměte si na všechny jeden stejný šálek či hrnek na čaj. Do kyblíku si nalijte 5 litrů teplé vody, do níž přidáte půl šálku jedlé sody. Pomalu míchejte tak dlouho, dokud se přísada nerozpustí, následně přidejte třetinu šálku citrónové šťávy. Za stálého míchání do kyblíku přilejete čtvrt šálku bílého octa a nepřestáváte, dokud se vše nespojí.
Někdy bude potřeba zabrat
Všechny přísady dohromady umí skvěle vyčistit daný povrch, na který jej nanesete. Bílý ocet a citrónová šťáva dokáží skvěle odmašťovat zanesené povrchy, díky čemuž už nebude vaše podlaha ulepená. Jedlá soda má pak vícero využití, jako je rozpouštění a odstranění vodního kamene, uvolňování mastnot a čištění obecně. Pokud ji tedy nanesete na špinavý povrch s trochou vody, můžete očekávat skvělý výsledek.
Tento přípravek však neodvede všechnu práci za vás a vy tak budete muset občas více zabrat. Zpravidla by vám měl na čištění stačit hadřík, občas však bude potřeba sáhnout po houbičce nebo kartáči. Dávejte nicméně pozor, když budete drhnout spáry mezi dlaždicemi. Když nezatlačíte dostatečně, nevyčistíte je, pokud však budete příliš hrubí, začne se hmota drolit a odpadat, v důsledku čehož by se mohla dlaždice uvolnit.
S kartáčem si tedy vždy počínejte tak, aby k těmto nepříjemnostem nedocházelo, a zeď nebo podlaha zůstala stále krásná a především celá. Zkuste tak v případě, že narazíte na více znečištěné místo, nanést na povrch větší množství prostředku a nechat jej chvíli působit. Poté by měla špína povolit a bude tak možné ji lehce setřít hadříkem nebo odstranit houbičkou na nádobí.
Zdroj: Goodhousekeeping