Kvasnicové hnojivo vytvoří harmonické prostředí pro zahradní i pokojové rostliny

Fotografie: Depositphotos

Většina rostlin potřebuje alespoň občas dodat potřebné živiny, aby se jim dařilo. Obzvláště to platí u plodin, které rostou na zahradě, ale i pokojové rostliny je dobré někdy přihnojit.

Ve specializovaných prodejnách si můžete vybrat ze široké nabídky hnojiv. Pokud však chcete vyzkoušet levnější, ekologickou variantu, která podpoří růst a zdraví vašich rostlin, pak vyzkoušejte jednoduché hnojivo z kvasnic. Ty se tradičně používají nejen při pečení nebo jako péče o vlasy, ale protože obsahují řadu prospěšných látek, dokáží vyživit i rostliny a ochránit je před škůdci.

Co umí kvasnicové hnojivo?

Hnojivo na bázi kvasnic je bohaté na organické kyseliny, které pomáhají rozkládat složité živiny do forem, jež jsou pak snadno absorbovány kořeny rostlin. Celkově přispívá ke zlepšení struktury půdy, pomáhá vázat částice půdy k sobě, zvyšuje zadržování vody a také provzdušňování. Prospěšné mikroorganismy přítomné v kvasu pomáhají potlačit škodlivé patogeny v půdě, podporují přirozenou obranyschopnost rostlin a činí je odolnější vůči chorobám a škůdcům.

Příprava hnojiva

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud kvasnice projdou fermentací. Pokud máte založený vlastní chlebový kvásek, pak jej můžete naředit s vodou v poměru 1 : 10, promíchat a nechat 24 až 48 hodin, aby proběhl proces fermentace. Poté ho sceďte a před použitím ještě zřeďte s vodou v poměru 1 : 3. Můžete také rozdrobit 100 g droždí, zasypat ho sklenicí cukru a po hodině přilít 10 l vody. U tohoto postupu však musíte vyčkat alespoň týden. Poté sceďte a každou sklenici kvásku ještě řeďte 10 l vody, než půjdete zalévat.

Jaké rostliny s ním můžete zalévat?

Na zahradě toto hnojivo ocení především jahody, okurky a rajčata, protože je dokáže chránit proti plísni bramborové, která je často napadá. Po kváskovém hnojení bujně porostou také okrasné rostliny, jako jsou hortenzie, túje, růže, levandule nebo buxusy. Můžete ho však použít i na pokojové rostliny, jako jsou orchideje, lilie míru, gardénie a mnoho dalších.

bramborové slupky

Skvělý způsob využití slupek od brambor. Díky tajnému postupu je proměníte na nejlepší hnojivo

chlebový kvásek
Fotografie: Freepik

Frekvence hnojení

Záleží na typu rostliny, kterou budete zalévat. Obecně můžete kváskové hnojivo používat 1–2x měsíčně během vegetace. Pozorujte rostliny a podle toho upravte frekvenci dávkování. Kváskové hnojivo je ekologickou alternativou k syntetickým hnojivům. Pomáhá rostlinám vstřebávat potřebné živiny, zároveň neškodí jim ani životnímu prostředí.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]