Klíšťata, hmyz i pavouci se vám obloukem vyhnout. Stačí k tomu Vratič obecný

Fotografie: Freepik

Jelikož zima letos poměrně rychle odešla, ačkoli se na pár chvil opět vrátila, předpokládá se, že letos bude mnoho hmyzu, pavouků a klíšťat.

Věděli jste, že klíšťata mohou být aktivní už od března? Hned, co se oteplí a sleze sníh se objeví tito malí nepříjemní škůdci, kteří trápí nejen nás, ale také naše zvířecí miláčky. Věděli jste, že existuje rostlina, která je odpuzuje? Nejen klíšťata, ale všechen otravný hmyz a pavouky. Stačí ji nasušit a pavouci, můry i mouchy budou rázem pryč.

Nemá speciální požadavky, vlastně je to plevel

Tato rostlina nemá žádné speciální požadavky, vlastně je to plevel a jeho růst byste měli každopádně kontrolovat. Na druhou stranu Vratič obecný nevyžaduje žádnou péči – ani v létě ani v zimě. Ačkoli jde o plevel, semena lze koupit. Pokud rostlinu zasejete nyní na jaře, můžete se už letos těšit z krásných žlutých květů. Tahle zázračná rostlinka obsahuje účinné látky, které odpuzují klíšťata a jiné parazity. Ničí bakterie, viry a houby.

Fotografie: Freepik

Vratič obecný je léčivá, ale jedovatá rostlina. Používá se v mnoha lékařských přípravcích pro vnitřní a vnější použití, stejně jako v bylinné medicíně. Neměl by se však jíst kvůli obsahu thujonu, který může být příliš jedovatý. Pokud si však z rostliny uděláte výluh a budete ho používat e spreji, nic tím nezkazíte. Právě naopak, je to skvělý přírodní repelent.

Jak vyrobit přírodní domácí repelent

Dejte tři polévkové lžíce sušené byliny (list, stonek a květ) do dvou šálků vroucí vody a nechte 30 minut vylouhovat. Po ochlazení přeceďte a nalijte do rozprašovací láhve. Takto připravený sprej můžete používat proti klíšťatům i komárům. Nelze ho však příliš dlouho skladovat, je lepší si vždy před cestou do přírody udělat nový.

Pokud si ho vyrobíte mnoho a na své tělo ho nestihnete spotřebovat, nezoufejte. Využít ho můžete také jako přírodní jed na mšice. Stačí s tímto „čajem“ rostliny zalévat. Pokud máte doma brambory, pěstujte vratič ideálně v jejich okolí. Rostlina totiž dokáže zahnat mandelinku bramborovou. Dobré je také vědět, že vratič má rád slunný stanoviště a nesnáší přemokření a stín. Rozmnožuje se semenem nebo odenky.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]