Domácí uzení je stále populárnější

Domácí uzení má v českých zemích docela dlouhou tradici, nicméně teprve v poslední době zažívá ten opravdový boom. Velkou měrou k tomu přispívá i široký výběr kvalitních udíren, které jsou k dostání za výborné ceny.

Co všechno lze udit?

Nejčastěji se udí vepřové maso v jakémkoliv tvaru a velikosti. Rovněž je možné takto upravovat i další druhy mas, například kuřecí, srnčí či hovězí. Každý druh masa vyžaduje trochu jinou teplotu, respektive délku uzení.

Mimo mas se však dají použít i jiné potraviny, například zelenina a houby. Uvažovat nad koupí udírny tudíž nemusí pouze masožravci, ale i vegetariáni, respektive vegani.

Jak maso připravit

Aby maso bylo vyuzené tak akorát, je potřeba ho předtím ještě naložit, a sice do soli. Nemusíte však používat pouze samotnou sůl, ale je možné přidat i různé bylinky. Chuť lze osvěžit také několika stroužky najemno nasekaného česneku. Výsledný mix je nutné do masa pořádně vmasírovat a následně ho nechat odležet.

Druhou variantou je udělat solný nálev. V takovém případě musíte sůl s kořením pár minut povařit, aby se udělal vývar a po vychladnutí do něj maso vložit.

Doba, po kterou by mělo být maso naloženo, se liší druh od druhu. Například kuřecí je použitelné již po zhruba dvou dnech, zatímco na vepřové si budete muset počkat podstatně déle, ideálně šest týdnů.

Mobilní verze jsou nejpraktičtější

Pokud se necítíte na stavbu udírny, případně nechcete trvale narušit její ráz, pořiďte si některou z mobilních alternativ.

Na první pohled je jasné, že nepojmou najednou tolik potravin jako klasika. V případě, že nehodláte udit pro celou vesnici, ale jen si občas udělat pár klobásek nebo vepřový bok, bude vám bohatě stačit i mobilní verze, která je navíc levnější než stacionární modely.

Snadno lze takovou udírnu schovat pod pergolu, případně do garáže či zahradního domku. Je možné ji také převážet i v kufru osobního auta. V případě větších modelů budete muset sklopit zadní sedačky.