Domácí zubní pasta, mýdlo prací prášek i další věci vyrobíte snadno díky několika ingrediením

Dnes jsou sice obchody plné nejrůznějšího zboží mnoha značek, ale mnozí z nás si ještě pamatují na doby, kdy tomu tak nebylo. Používala se domácí zubní pasta i řada dalších věcí. Kromě některých potravin byly častým nedostatkovým zbožím i drogistické prostředky. Dnes vám přinášíme několik postupů nejen pro zajímavost, ale také proto, že pokud se je rozhodnete vyzkoušet, budete pravděpodobně velmi mile překvapeni jejich účinností, která často překoná drahé a moderní prostředky, které si dnes kupujeme.

Tekutý prací prášek

V době, kdy v drogériích byly k sehnání, tedy pokud byly k sehnání, jedině sypké prací prášky, si někteří lidé doma vyráběli první tekuté prací prostředky. Pokud to chcete vyzkoušet, není na tom nic složitého, stačí do pěti litrů teplé vody přidat asi polovinu lahvičky tekutého mýdla. Po vychladnutí stačí prostředek přelít do prázdné lahve a používat stejně jako běžný tekutý prací prášek. Pokud oponujte, že naše babičky v žádném případě nemohly mít tekuté mýdlo, mýlíte se a čtěte dál.

Aviváž

Dalším nedostatkovým zbožím bývaly aviváže. I naše babičky ale chtěly mít prádlo nejen čisté, ale také měkké a voňavé. A tak si spousta žen vyráběla doma přípravek, který jednak nahrazoval aviváž a zároveň čistil pračku. Pračka poté nezapáchala a byla bez vodního kamene. Tento přípravek si jednoduše vyrobíte z třiceti mililitrů octa, jednoho litru vody a přibližně třiceti kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Používání tohoto přípravku je velmi snadné, stačí ho přidat pomocí odměrky do pračky podobně, jako přidáváte aviváž ke každému praní.

Zubní pasta

Jednoduše si lze doma vyrobit i vlastní velmi účinnou zubní pastu. Na její výrobu budete potřebovat pouze dvě polévkové lžíce jedlé sody, dvacet kapek máty a trochu kokosového oleje. Vše smíchejte a použijte namísto vaší běžné pasty, výsledek vás ohromí. Jedlá soda totiž skvělé účinky na ústní hygienu, její mírný abrazivní účinek pomáhá k účinnému odstraňování zubního plaku i odolných skvrn například od kávy či čaje. Zuby budou již po několika dnech viditelně zářivější a váš dech svěží.

Tekuté mýdlo

Posledním receptem je již výše zmíněná výroba vlastního tekutého mýdla. Stačí si koupit mýdlo obyčejné a za pomoci struhadla ho jemně nastrouhat. Nastrouhané mýdlo následně vložit do hrnce s vodou, pokud jde o množství vody, mělo by být vždy přibližně desetkrát větší než množství nastrouhaného mýdla. Pak už nezbývá nic jiného, než mýdlo vodou na sporáku ohřívat až do té doby, než se všechno krásně rozpustí a vznikne jednolitá směs. Po vychladnutí můžete vaše vlastnoručně vyrobené tekuté mýdlo hned vyzkoušet.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]