Do 1. září je třeba vyměnit kotel nevyhovující novému zákonu o emisích. Jinak hrozí pokuta až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Nový kotel, neodpovídající novému zákonu o emisích, musíte vyměnit do 1. září 2024. Pak už porušujete zákon.

Jestliže jste starý kotel, který nevyhovuje novým pravidlům, nevyměnili, můžete být postiženi hned dvakrát. Vlastně třikrát. Za prvé hrozí vysoká pokuta – což je pro danou rodinu finanční ztráta. Za druhé, peníze na dotace na nové kotle rychle dochází, takže je možné, že se na každého žadatele nedostane. To může být vaše druhé mínus. A výměně kotle, pokud neodpovídá novým nařízením, se stejně nevyhnete. Takže vás tato investice, kterou jste odkládali, stejně nemine. A už bez dotace. Není to dost důvodů k tomu, abyste rychleji zareagovali a o dotaci požádali? Instalaci provedete až poté – stát vám na to nějaký čas poskytne.

Snižování emisí

V České republice dojde od 1. září 2024 k zákazu provozování kotlů na pevná paliva, které nesplňují minimálně třetí emisní třídu dle normy ČSN EN 303-5. Tento zákaz se týká jak objektů určených k bydlení, tak i ostatních typů budov. Cílem je snížení emisí škodlivin do ovzduší a podpora přechodu na ekologičtější zdroje tepla. Pro majitele starších kotlů, které nesplňují požadované normy, je důležité včas zvážit výměnu za nový, ekologičtější kotel nebo jiný tepelný zdroj.

V současné době je možné získat finanční podporu na výměnu kotlů prostřednictvím kotlíkových dotací. Stát doporučuje majitelům, kterých se to týká, aby neodkládali výměnu a řešili ji co nejdříve. Jen tak můžete předejít možným sankcím za provoz nevyhovujícího kotle po stanoveném termínu, upozorňuje web SeznamZprávy.

Stát nabízí desítky tisíc Kč měsíčně na bydlení: Spousta Čechů o svém nároku ani netuší

Postihy za nedodržení zákona

Od září 2024 je za používání kotle na tuhá paliva, který nesplňuje emisní normy, možné uvalit na majitele pokutu ve výši až 50 tisíc korun. A přitom kotel stejně budou muset vyměnit. Úřady plánují kontroly, které budou mít na starosti obce s rozšířenou působností. Kontroly budou provádět na základě obdrženého podnětu pracovníci Odboru životního prostředí. Nejprve by však provinilcům mělo být uloženo napomenutí s termínem pro výměnu starého zdroje tepla za nový. Výměna kotlů, navzdory dostupným dotacím, probíhá pomalu. A peníze na dotace ubývají… Budete to právě vy, na koho se nedostane?

Kolik starých kotlů je ještě zapotřebí vyměnit je možné pouze odhadovat. Není o nich vedena žádná evidence. Čísla jsou proto orientační. Lze si sice spočítat, kolik kotlů bylo vyměněno, a to podle vyplacených dotací. Jenže řada domů už si nevyhovující kotle vyměnila za plynový kotel nebo za tepelné čerpadlo. Princip fungování tepelného čerpadla jsme na BydlímeÚtulně popsali nedávno. Výměna kotlů za nové je u nás podporována formou kotlíkových dotací již od roku 2016.

Produkce emisí ze starých kotlů je příliš vysoká
Fotografie: Pixabay

Jestliže máte doma kotel a nejste si jistí, zda je ho potřeba vyměnit, zkontrolujte, zda spadá do kategorií, kterých se týká zákaz používání. Zda se jedná o první nebo druhou emisní třídu najdete na výrobním štítku nebo v dokladu o kontrole kotle, uvádí web Schlieger. Pokud je štítek nečitelný, nebo chybí, můžete emisní třídu dohledat v technické dokumentaci, anebo se poraďte s topenářem. A pospěšte si – ve většině krajů ještě prostředky na dotace jsou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*