Důkladná péče o pračku není žádná věda. Pokud se jí budete dostatečně věnovat, bude fungovat dlouhé roky po vypršení záruky

Fotografie: Freepik

Automatická pračka je v moderní společnosti již běžnou součástí každé domácnosti. Když ale tento důležitý pomocník selže a je nutné pořídit novou pračku, je to velký zásah do rodinného finančního rozpočtu.

O svou pračku, stejně jako o ostatní domácí spotřebiče, byste se měli starat preventivně, aby vám sloužily dlouho a dobře. Existuje několik základních pravidel péče o pračku. Pokud na pravidelnou údržbu nedbáte, začne pračka časem zapáchat, usazuje se v ní vodní kámen, prach, špína, bakterie a plísně. Většina druhů plísní může člověku způsobit zdravotní potíže, jako jsou alergie a vyšší náchylnost k infekcím (obzvlášť infekce dýchacích cest, pokud plíseň dýcháte).

Dlouhodobá vlhkost v pračce je začátkem jejího konce

Bakterie a plísně jsou zničeny až při velmi vysokých teplotách. Proto byste neměli používat pouze prací cykly o vlažnějších teplotách (30 – 40°C) – programy je vhodné střídat. Dlouhodobá vlhkost je vynikajícím prostředím pro růst plísní. Po každém praní byste proto měli pračku nechat otevřenou, aby měla šanci vyschnout. Vyprané prádlo nenechávejte v pračce ležet příliš dlouho. Tvorbě plísní také zabraňují prací prostředky na bílé prádlo s obsahem bělidla, které má desinfekční vlastnosti. Naopak zbytky aviváže růst plísní v pračce podporují.

Fotografie: Freepik

Nejúčinnější postupy, jak se zbavit plísní v pračce

Jak už jste četli výše, důležité je pračku větrat a občas prát na vysokou teplotu. Dalšími pomocníky proti plísním jsou chlorová bělidla a ocet, kyselina citronová, jedlá soda nebo peroxid vodíku.

  • Chlorové bělidlo a ocet

Bělidlo zakoupíte v běžné drogerii. Nalijte litr přípravku do pračky a zapněte program s nejvyšší teplotou (90°C). V polovině cyklu program zastavte. Bělidlo nechte v pračce působit půl hodiny a potom program znovu spusťte. Na konci programu nalijte do zásobníku půl litru kuchyňského octa a spusťte máchání. Ocet rozpustí vodní kámen a zbaví pračku zbytků bělidla. Důležité je nechat pračku otevřenou, aby vyschla. Gumové těsnění vytřete do sucha hadříkem. Tento postup by měl vyčistit i velmi zanedbanou pračku.

  • Kyselina citronová

Čistíte-li pračku preventivně, postačí sáček kyseliny citronové. Nasypte 200g prášku do nádobky na prací prášek a zapněte nejdelší program s nejvyšší teplotou. Pračku opět nechte vyschnout a nádobky na prací prášek a aviváž a gumová těsnění otřete do sucha. Tento postup byste měli opakovat alespoň jednou za 6 měsíců.

  • Peroxid vodíku a jedlá soda

Při prvním náznaku zápachu plísně z pračky můžete sáhnout také po peroxidu vodíku v tabletách. Použijte 200g jedlé sody, kterou nasypete do nádobky na prací prášek. Do bubnu pračky dejte 10 tablet peroxidu vodíku, opět pračku spusťte na nejvyšší teplotu a po ukončení programu ji vysušte.

Fotografie: Freepik

Další doporučované přípravky a postupy

Speciální prostředky s antifungálními účinky jsou běžně dostupné v drogeriích. Pokud se rozhodnete použít chemikálie, nezapomínejte na základní ochranu – roušku nebo jiné krytí úst a nosu, gumové rukavice a nejlépe i ochranné brýle. Přípravky nanášejte na problematická místa houbou. Nechejte působit alespoň 2 hodiny a poté pračku opět spusťte na nejvyšší teplotu, aby se všechny chemikálie vypláchly.

Důležitá je i péče o odnímatelné části pračky. U většiny praček lze vyjmout nádobky na prací prostředek a aviváž, ty můžete dát do myčky nádobí. Filtry pračky se doporučuje čistit alespoň jednou za 2 až 3 měsíce. Jak vyjmout z pračky filtry byste se měli dočíst v servisní příručce. Zkontrolujte, zda jsou správně nainstalované odtokové hadice pračky. Ty by měly mít spád a voda by v nich neměla v žádném případě stagnovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]