Staré kotle 1. a 2. emisní třídy už měly být na počátku letošního září vyměněny. Kdo tak ještě neučinil, neměl by váhat. Jen tak se vyhnete vysoké pokutě.
Od září letošního roku platí zákaz používání kotlů na tuhá fosilní paliva s označením první a druhá emisní třída. Jedná se zejména o kotle na uhlí, které byly vyrobeny před rokem 2012, není to ale pravidlo. Zmíněné kotle se nesmí od roku 2014 vyrábět, obchodníci mohli pouze doprodat skladové zásoby. A od září 2024 je s definitivní platností zakázáno tyto kotle používat. Zplodiny, které z nich odcházejí do ovzduší, jsou totiž pro životní prostředí velmi škodlivé, a tudíž nežádoucí. Čím tedy tyto kotle nahradit, abyste unikli pokutě až 50 tisíc korun?
Ekologické zdroje vytápění
Neekologické kotle je možné nahradit třeba tepelným čerpadlem, kotlem na biomasu, což je dřevo a dřevní štěpka, případně plynovým kondenzačním kotlem. Na ten se však nevztahuje žádná dotace, jak uvádí web EON. Důvodem k výměně starých kotlů je ochrana ovzduší a životního prostředí celkově. Právě lokální vytápění pevnými palivy, zejména tedy uhlím, je zodpovědné za ¾ všech prachových částic, které se do ovzduší dostávají. A ještě dochází k 95% produkci benzo[a]pyrenu, jenž je toxický.
Pokud stále ještě používáte starý kotel, požádejte urychleně některou topenářskou firmu o jeho výměnu. Pravděpodobně nepřijdete na řadu ihned, ale při případné kontrole budete schopni doložit, že máte o instalaci nového kotle zažádáno. A tímto způsobem se můžete vyhnout vysoké pokutě.
Za používání starých kotlů může hrozit pokuta až 50 000 Kč. Cílem je ochrana životního prostředí
Dotace na ekologické vytápění
Několik let bylo možné žádat stát o kotlíkové dotace, které byly určeny pro seniory a další domácnosti s nízkými příjmy, píše web NováZelenáÚsporám. Tento dotační program však 1. září 2024 skončil. Přesto mohou nízkorozpočtové domácnosti dotaci na pořízení nového zdroje vytápění získat. Dostupná bude v rámci programu Nová zelená úsporám Light. Jak vysoké jsou tyto příspěvky v současnosti?
- Pořídíte-li si moderní kotel na spalování biomasy, může vaše dotace činit 110 tisíc korun.
- Na pořízení tepelného čerpadla můžete získat až 150 tisíc korun.
- Při pořízení lokálního zdroje na biomasu činí dotace 50 tisíc korun.
Ostatní domácnosti mohou čerpat dotaci na pořízení ekologického tepelného zdroje ze standardního dotačního programu Nová zelená úsporám.
- Kotel na biomasu – 90 tisíc korun.
- Pořízení tepelného čerpadla – 130 tisíc korun.
- Lokální zdroj na biomasu – 35 tisíc korun.
- Při napojení na centrální vytápění – až 30 tisíc korun.
Dotace se vyplácejí po předložení dokladů o výdajích, tedy zpětně. Nejprve musíte svůj nový kotel zaplatit sami. Dodavatelé, u nichž si kotel objednáte, vám většinou s žádostí o dotaci poradí a navrhnou vám i vhodný způsob financování. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž radili, jak v domácnosti snížit výdaje na vytápění.
Napište komentář