Ekologické bydlení je hitem. Postavit ho lze i svépomocí

Ekologické bydlení se stává velkým trendem. Ty na klíč nemusí být vždy podle představ. Toto řešení ukazuje, že si ho lze postavit i svépomocí. A je výhodnější než si dům koupit. Jedno známé rčení totiž říká, že každý správný muž by měl za svůj život zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Proč? Protože to prý muži potřebují k tomu, aby vnitřně dospěli, a také k tomu, aby byli opravdu šťastní a viděli ve svém životě smysl.

Ekologický dům z ryze přírodních materiálů

Ke stavbě budete potřebovat několik přírodních materiálů a pak především vynalézavost a šikovnost. Výsledkem bude krásný dům, přesně podle vašich představ, který navíc bude na první pohled připomínat pohádkovou chaloupku. Celá tato stavba rovněž skvěle naplňuje filozofii moderního ekologického bydlení. V dnešní době se mnoho lidí zajímá o nízkoenergetické a pasivní rodinné domy, které nebudou znamenat pro své okolí zátěž a naopak se budu snažit co nejvíce šetřit energii a přírodní zdroje. Tento dům zároveň naplňuje i snahu o život v maximálním souladu s přírodou, neboť je celý postaven především z přírodních a materiálů, které se na naší planetě vyskytují odedávna, jako například dřevo, sláma, jíl a kameny.

Jak na to?

Na stavbu tohoto domu jsou nejvhodnější dřevěná polena o délce čtyřiceti centimetrů, které můžete tvarově nařezat podle toho, jaký chcete, aby měl váš dům výsledný design. Tato polena poté drží pohromadě směsí, která je vytvořena z jílu a slámy. Tato směs má navíc skvělé izolační vlastnosti, které zaručují to, že v zimě bude v domě teplo a v létě se naopak přílišné horko dovnitř nedostane. Jediné, co má tento dům společného s většinou ostatních domů, jsou základy, které jsou ze směsi betonu a drceného kamene a měly by být přibližně půl metru hluboké, aby zajistily izolaci domu zespod. Jakou k domu zvolíte střechu, dveře a okna záleží již čistě na vás, aby to korespondovalo s celkovým vyzněním domu a vašimi představami. Některé příklady můžete vidět pro inspiraci na fotografiích.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]