Rozhodnutí Evropské unie rozčarovalo celé Česko. Instalace fotovoltaických panelů bude povinností

Fotografie: Depositphotos

Fotovoltaika je speciální technologie, která umožňuje přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. EU přichází s plánem jejího značného rozšíření.

Tento jev se odehrává v polovodičových fotodiodách, kde foton slunečního záření uvolňuje elektrony. A tím vzniká elektrický proud. Fotovoltaické systémy se skládají z jednotlivých článků, které jsou sdruženy do panelů. Ty pak tvoří fotovoltaické elektrárny. Tyto elektrárny mohou být instalovány na střechách budov, jež tak využijí obnovitelný zdroj energie bez produkce emisí škodlivin. Vývoj a zdokonalování fotovoltaických technologií pokračuje, neboť zájem o obnovitelné zdroje energie je obrovský, sděluje web TN.

Rozhodnutí Evropské unie

Podle nedávného rozhodnutí Evropské unie se zdá, že instalace fotovoltaických panelů se postupem času stane povinnou pro všechny budovy. Tento krok je součástí širší strategie EU zaměřené na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a zlepšení energetické účinnosti.

  • Od roku 2025 bude povinná instalace fotovoltaických panelů na nově postavených veřejných a komerčních budovách.
  • Od 2027 bude muset být fotovoltaický systém použitý i při rekonstrukci těchto budov.
  • Od roku 2029 bude tato povinnost platit i pro nově postavené rodinné a bytové domy. Cílem EU tedy je, aby do roku 2030 byly všechny tyto budovy bezemisní a zároveň byly schopné samostatného zajištění energetické potřeby.
  • Do roku 2050 mají tohoto stavu dosáhnout všechny budovy v celé EU, tedy i v České republice. Tato nařízení jsou reakcí na nutnost snížení závislosti na fosilních palivech a zvýšení energetické nezávislosti v kontextu globálních energetických výzev.

Energetický regulační úřad vyvrací mýty ohledně povinností vlastníků fotovoltaických elektráren

Směrnici si musí každý stát Unie rozpracovat a přizpůsobit svým podmínkám. Musí dávat technický a ekonomický smysl. U rodinných a menších bytových domů půjdou tyto systémy instalovat poměrně snadno. Zapomínat by se však nemělo na obnovitelné zdroje pro obyvatele vícepodlažních domů – tyto budovy mají obvykle menší střechy a současné FV systémy se na ně zřejmě nevejdou.

FVE a ceny

V dnešní době stojí fotovoltaika 300–500 tisíc korun. Majitel nemovitosti však nyní může na pořízení fotovoltaického systému získat od státu formou dotace téměř polovinu. A tak solárních panelů na střechách rodinných domů postupně přibývá. Česká republika je na fotovoltaický boom připravena, podle webu DomySobě však budou panely i jejich instalace dražší a dražší. Zejména tehdy, projde-li návrh EU a zřízení fotovoltaiky bude skutečně povinné.

Solární panely budou zřejmě na všech domech
Fotografie: Pixabay

Někteří naši politici, zejména opoziční, však varují, že stát není na hromadný přechod na fotovoltaiku připraven. Její povinnost bude extrémně finančně nákladná. A podle některých odborníků na to není připravena ani rozvodná síť. Takže naplnění normy o povinné fotovoltaice na budovách je podle opozice nereálné. Ovšem podle Ministerstva průmyslu a obchodu nejsou tyto obavy oprávněné. O tom, jak je to s dotacemi na fotovoltaiku, jsme na BydlímeÚtulně napsali už v minulosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*