Energetický regulační úřad vyvrací mýty ohledně povinností vlastníků fotovoltaických elektráren

Fotografie: Depositphotos

Nařízení, které před časem vydal Energetický regulační úřad, bylo ve svém výkladu poměrně nejednoznačné. Ve velkém tak vyděsilo domácnosti s FVE.

Mnoho lidí v posledních letech investovalo peníze do solární energie a fotovoltaické panely se tak jako houby po dešti objevily na každé druhé střeše. I proto vyjádření o odvodu ze strany Energetického regulačního úřadu jejich majiteli doslova otřáslo.

Energetickou krizi reguloval i stát

Psal se rok 2022, když se cena zemního plynu šplhala do závratných výšin. Jak poznamenává portál 3pol, jistý podíl viny na tom neslo i zahájení ruské agrese na Ukrajině. Pro běžné občany se tak budoucnost zahalila nejistotou. Ceny energií byly velmi nestabilní a ze dne na den kolísaly, což pro spotřebitele znamenalo mnohdy stovky i tisíce korun navíc. Situace byla natolik neutěšená, že byla nucena na ni reagovat i vláda.

Daného roku tak došlo k zastropování cen energií. Finance na tento krok se hledaly mimo jiné i vznikem speciálního odvodu z nadměrných příjmů, jejichž zdrojem byla výroba energie. Jak ale poznamenává web ElekctrickéVozy, výklad tohoto opatření byl od počátku nejednoznačný a bylo možné ho vztáhnout nejen na velké společnosti, na které cílil od počátku, ale i na malé domácí elektrárny à la fotovoltaika na střeše.

Štědrý dotační program „Oprav dům po babičce“ nyní může využít téměř každý

Vlastníci domácí FVE se nemusí bát

Počet fotovoltaických elektráren v posledních letech prudce stoupl, a to právě v souvislosti s drahými energiemi. Podle odhadů jich jen v roce 2023 přibylo do sítě 83 tisíc. Není se ale příliš čemu divit, neboť jak jsme psali na BydlímeÚtulně, stát na fotovoltaiku nabízí štědré dotace. Nicméně podle striktního výkladu sdělení ERÚ by právě všichni tito majitelé měli informovat formou čestného prohlášení, jestli jim povinnost k úhradě vznikla, případně nevznikla.

Peníze a kalkulačka
Fotografie: Pexels

Naštěstí tomu tak ale není a ERÚ na svých internetových stránkách upřesnil, že z této povinnosti jsou automaticky vyloučené:

  • výrobny vyrábějící energii z biometanu,
  • výrobny s el. výkonem do 1 MW včetně,
  • přečerpávací vodní elektrárny,
  • výrobny s registrovanou podporou elektřiny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*