Úsporný funkcionalistický RD v souladu s přírodou nedaleko Přibyslavi

Se souhlasem Gebas Atelier Architects

Rodinný dům v architektonickém stylu starším než 100 let se podařilo spojit s moderními materiály a vytvořit nadčasové bydlení i relaxační zóny pro rodinu i přátele.

Spojit moderní prvky s více než 100letou historií se podařilo v případě rodinného domu, u něhož byl kladen důraz na dostatek prostoru a vysokou propustnost denního světla. Už na první pohled poněkud atypická stavba přitom souzní s okolní přírodou, která navazuje na „trochu větší“ pozemek. Podařilo se tak vytvořit jak moderní bydlení pro rodinu, tak prostory pro sešlosti a trávení volného času s přáteli. Součástí domu je navíc nadstandardně velká garáž na 3 auta, stejně jako venkovní krytý bazén a zastřešená terasa.

Inspirací pro dům byl funkcionalismus

V jakém stylu bude rodinný dům postaven vycházelo z přání samotných majitelů, kteří ho chtěli v dnes už nepříliš vídaném funkcionalistickém architektonickém stylu (tedy co se nových domů týče), jehož vznik sahá do počátku 20. století. Typické jsou tam jednoduché tvary a účelové využití každé části rodinného domu. Neznamená to ovšem „zpátečnický“ přístup, ze stylu bylo naopak vytěženo to nejlepší a spojeno s nároky a možnostmi dnešní doby. To je ostatně vidět jak v exteriéru, tak v interiéru.

Energeticky úsporný dům v elegantním stylu

Aby byl v domě po celý den dostatek denního světla, ale zároveň na něj přes léto výrazně nepražilo slunce a v zimě zase na obytné místnosti nešel chlad ze severu, je orientován na jihozápad. Nachází se přitom v severovýchodní části pozemku o rozloze 2 200 metrů čtverečních, přičemž zastavená plocha samotného RD vychází na 410 m2, a z toho je užitných 200 čtverečních metrů. Přízemní stavba (také bungalov) stojí na převážně rovinatém pozemku, z jedné strany je však zapuštěn do zemního valu.

Na venkovních zdech je vidět jenom málo barev, resp. světle šedá (betonová), bílá a béžová. Každá z nich má přitom jiný povrch (kámen, omítku a beton s vytlačenými „žlábky“, aby působil zajímavěji), což jednotlivé části rodinného domu vizuálně odděluje. Všechny k sobě ale přirozeně ladí a současně zapadají do okolního prostředí. Velká francouzská okna s trojskly jsou potom vybavena venkovními žaluziemi pro lepší zastínění, což nabízí více soukromí i menší průnik slunečních paprsků.

Budova si tedy dokáže nejenom dobře uchovat vnitřní teplotu, ale zároveň v zimě nepropouští dovnitř chlad a v létě zase teplo. O vytápění se přitom stará tepelné čerpadlo, což výrazně snižuje náklady na jeho provoz. Jistou soběstačnost pak zajišťuje rovněž vlastní studna přímo na pozemku a čistička odpadních vod. Pro ještě lepší splynutí s přírodou jsou na pozemku rozmístěny kameny a ovocné stromy, jejichž koncepci rovněž navrhoval pan architekt Miroslav Gebas. V průběhu roku 2023 má být dokončeno i oplocení pozemku.

Rozlehlý bungalov s dostatkem prostoru

Neméně zajímavý je také interiér, v němž jsou prostory odděleny tak, aby poskytovaly dostatek místa i soukromí všem členům domácnosti. Dispozičně lze považovat za opravdu velkorysý už obývací pokoj propojený s kuchyňským koutem, který příjemně ladí jak s barvami stěn a podlahy, tak s některým nábytkem (pohovka, taburet, konferenční stolek…). O oživení prostor se potom zasluhuje nábytek v barvách přírodního dřeva, v nichž jsou i vnitřní strany rámů oken, nebo třeba zkosený kamenný „pás“ za televizí.

Z obývacího pokoje vede vstup na prostornou terasu, a dále na zahradu s krytým bazénem. Součástí domu je každopádně ještě druhá, ovšem zastřešená, terasa, která poslouží jak v letním, tak v zimním období. Její dominantou se stal robustní krb, v němž lze topit dřevem. Opět se přitom jedná o stavbu s důrazem na funkcionalistický styl a barevně na maximální soulad s přírodou; v zimě pak tento záměr umocňují kožešiny a místech k sezení. Celkově se jedná o prostor vhodný na různé oslavy, sešlosti, ale i rodinné stolování.

V rodinném domě u Přibyslavi jsou také dvě prostorné ložnice a dva dětské pokoje, jejichž nábytek i další vybavení je laděno do přírodních barev, a zároveň je maximálně zachován prostor – jinými slovy není v domě nic „zbytečného“, díky čemuž je zároveň jednoduchý na údržbu.

Zajímavě řešené jsou pak také koupelny, z nichž jedna působí čistě a moderně, zatímco druhá je zasazena do přírodní béžové barvy a jednotvárnost v ní narušuje jak kombinace vícero barev, tak materiálů, zejména co se kamenného obkladu týče.

Zdroj: Gebas Atelier Architects

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]