Při požárech každoročně zemře mnoho lidí. Často by přitom k požáru vůbec nemuselo dojít, pokud by lidé měli hlásiče požáru a dodržovali základní bezpečnostní pravidla, případně by při požáru domu nemuseli zemřít, kdy věděli, jak se správně zachovat. To je i důvod, proč vám dnes přinášíme několik rad a informací.
Jak předejít požáru v domácnosti?
Existuje hned několik jednoduchých zásad, jejichž dodržování výrazně sníží pravděpodobnost vzniku požáru ve vašem domě či bytě. Které to jsou? Jedna ze základních rad je nenechávat svíčky či další zdroje ohně bez dozoru. Byli byste překvapeni, jak vysoké procento požárů vznikne kvůli svíčce či cigaretě. V tomto případě je vhodné také uvést, že nedopalky cigaret je nutné pořádně uhasit. Další důležitou radou je pravidelná kontrola a údržba elektrických spotřebičů, elektroinstalace, plynu či kotlů. S tím souvisí u rodinných domů i pravidelná kontrola a čištění komína. Na zvážení je také vybavení domu speciálními hlásiči požáru a hasicími přístroji.
Proč investovat do hlásičů požáru?
Nejpoužívanějšími hlásiči požáru nebo jinými slovy požárními alarmy jsou ty, které reagují na kouř spuštěním zvukového signálu. Tyto hlásiče obsahují baterii, jejíž životnost je přibližně jeden rok. Hlásiče je navíc možné propojit tak, že výstraha hlásiče v jedné místnosti aktivuje i hlásiče v ostatních místnostech, i když v nich nehoří. Hlásiče požáru jsou cenové velmi dostupné a jejich instalace je velmi jednoduchá. Obecně se doporučuje jejich instalace do každé místnosti nejlépe uprostřed stropu.
Co dělat v případě požáru?
Nejdůležitější je myslet na své zdraví, tedy snažit se, pokud je to možné, co nejrychleji opustit prostor. Při tom pamatujte na ochranu dýchacích cest například navlhčeným kapesníkem. Pohybujte se při zemi, zde bývá vzduch méně znečištěný kouřem. Než otevřete dveře, vyzkoušejte opatrně, zda nejsou horké, protože v druhé místnosti může také hořet. Pokud ano, v případě možnosti ucpěte průduchy pode dveřmi navlhčeným kusem látky.