Zbavte se hrabošů na zahradě humánně, ale účinně. Kufry si sbalí tak rychle, že tomu ani sami nebudou věřit

Fotografie: Freepik

Vaši zahradu ohrožuje celá řada škůdců. Těmi snad vůbec nejobávanějšími jsou hraboši, kteří vám zničí téměř vše. Naučte se proti nim účinně bránit.

Hraboši polní, potažmo celá skupina hlodavců, patří mezi nejobávanější zahradní škůdce. Zničit okusem dokážou zeleninu, rostliny i stromy. A nejsou vůbec vybíraví – pochutnají si na kořenech, stoncích, listech, semenech i plodech. Zbavit se těchto zhruba deseticentimetrových myší proto touží snad každý zahrádkář. Objevíte-li na své zahradě i vy díry o průměru 3–4 cm, zpozorněte a informujte se o humánních způsobech eliminace těchto škůdců.

Metody eliminace jsou humánní

První metodou, kterou můžete k vypuzení hraboše polního z vaší zahrady vyzkoušet, je použití nepříjemných pachů. Hraboši špatně snášejí vůně některých rostlin – například máty, česneku, vlčího bobu, černého rybízu či hořčice, proto je zkuste vysadit mezi pěstované rostliny. Nechce-li se vám sázet další rostliny, vložte do hrabošího tunelu několik nadrcených stroužků česneku, rozdrcené listy černého bezu nebo ořešáku.

Fotografie: Pixabay

Další možností je použití přírodních repelentů v tekuté formě. Již připravené směsi zakoupíte ve specializovaných obchodech, přičemž jejich základem je voda, do které jsou přidány éterické oleje. Abyste hraboše vypudili, do vyhloubeného tunelu nalijte jednu odměrku a lehce ji přikryjte zeminou. Takovéto metody jsou bezpečné jak pro vaši zahradu (rostliny i půdu), tak pro zvířata, která vcelku šetrným způsobem vyženete ze své zahrady.

Nejjistější je jejich kombinace

Čelíte-li většímu zamoření hlodavci, doporučuje se používat více metod současně. Tou, která se dobře kombinuje s ostatními, jsou ochranné sítě – jimi zabalte cibuloviny i kmeny mladých stromků (využijete pro to speciální košíky, pletivo, sadový kryt, apod.). Dalším efektivním opatřením jsou humánní pasti, které hraboše polapí, a vy ho následně můžete vypustit na bezpečném místě mimo vaši zahradu.

Fotografie: Pixabay

Kromě pachových nástrah a pastí můžete použít zvukové plašičky. Využít můžete ty z obchodu, nebo si nějakou provizorně vyrobit doma. Bude vám na ni stačit plechovka, kterou navléknete na kovovou tyč umístěnou v zemi – nicméně účinnost takovéto plašičky závisí zejména na okolnostech, tudíž nebývá zvlášť spolehlivá. Pokud budete úplně v koncích, je dobré zauvažovat nad pořízením kočky. Ta je totiž přirozeným nepřítelem hrabošů a může vám s nimi účinně pomoci. Někdy stejnou pomoc zvládne i pes.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]