I starý dům může být moderní. Tento ze 17. století vás o tom přesvědčí

Ne všichni touží po tom, bydlet v nejmodernějším domě či bytě. A navíc platí, že starý dům nemusí být určený jenom k demolici. Někteří lidé dávají přednost životu v domech, které mají určitou historii. Příkladem může být jeden mladý manželský pár, který se rozhodl žít ve více než tři sta let starém domě v anglickém Cornwallu.

Malebný dům byl postaven již v sedmnáctém století, konkrétně v roce 1680. Když dům mladý pár kupoval, nebyl ve zcela dobrém stavu a bylo nutné ho z velké části zrekonstruovat. To ale mladému páru zcela vyhovovalo, mohl si totiž vytvořit svůj nový domov přesně podle svých představ. Jejich cílem bylo jednak vrátit domu jeho styl a atmosféru z doby jeho vzniku, ale zároveň v něm pro sebe vytvořit útulné a pohodlné bydlení, které odpovídá požadavkům mladé rodiny dnešní doby.

Zvenku jako venkovská chaloupka

Prvním krokem byla oprava, která spočívala v rekonstrukci a uchování obvodového zdiva i vnějšího vzhledu v původní podobě. Dále pak následovala oprava střechy a výměna starých oken za nová, ale vzhledově taková, která korespondovala s celkovým laděním domu jako venkovského domu sedmnáctého století, jehož fasáda je nerovná, neboť je vytvořená z kamenů. Tyto kameny byly nakonec natřeny na bílo, což dává domu jemnější a pozitivnější ráz. Dům má navíc i dvorek se zahrádkou, který nabízí příjemné posezení.

Zevnitř útulné a stylové bydlení

Velmi citlivě pár pojal také interiéry domu. Pokud totiž rekonstruujete starý historický dům, je důležité, aby vše na první pohled nezářilo novotou a moderností, to celému domu ubírá na jeho kouzlu. Naopak, i to, co je nové, musí mít na první pohled na sobě určitou patinu. Velmi důležitá je i správná volba nábytku a ostatních dekorací. Je vždy nutné vše vybírat skutečně pečlivě, ve stylu, který se do starého domu hodí, aby se podařilo dobře propojit historii a současnost, staré a nové. Zajímavé je také zvolení barev. Pokud jde o nábytek, dominantními barvami jsou světlé odstíny bílé, béžové a hnědé. Nápadité jsou i další dekorace, jako například závěsy či osvětlení.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]