I v chladném počasí lze ušetřit na topení a není to vůbec složité

Chladné dny jsou tu, a tak se jednou z nejpříjemnějších částí dne stává okamžik, kdy si zatopíme. Základem by ale stále měla být úspora za topení. Ta se u mnoha lidí nekoná. V souvislosti s tím se ale mnohým z nás zároveň vybaví i otázka, kolik nás letošní topná sezona bude stát a zda by nešlo za teplo nějak ušetřit, protože vytápění není úplně levná záležitost. My vám dnes proto přinášíme hned několik jednoduchých rad a tipů, které vám pomohou nejen vytvořit doma teplo, ale zároveň i ušetřit.

Jakou teplotu doma vlastně mít?

Nejprve je vhodné ujasnit si, jaká je vlastně ideální a doporučovaná teplota, kterou bychom doma měli během zimních měsíců mít. Odborníci udávají různé teploty pro různé místnosti. V obývacím a dětském pokoji by se měla teplota pohybovat nejlépe mezi dvaceti až dvaceti dvěma stupni, v kuchyni a na chodbách okolo devatenácti stupňů a na spaní je nejvhodnější teplota přibližně sedmnáct či osmnáct stupňů.

Úniky tepla, větrání a vlhkost

Základní rada se týká oken a dveří, protože byste byli překvapeni, kolik tepla z našich domovů těmito prostory neustále uniká. Před zimou je tedy vhodné věnovat těmto prostorám zvýšenou pozornost a v případě potíží je utěsnit pomocí izolace. Na trhu je k dostání velké množství nejrůznějších typů izolací, snadno si vyberete ten pro vás nejvhodnější. Pokud bydlíte v přízemí či naopak pod střechou, mohou dalšími problematickými částmi domu či bytu být podlahy a stropy. I zde se investice do kvalitní izolace více než vyplatí. Náš pocit tepla ovlivňuje také vlhkost v místnosti, přílišná vlhkost způsobuje pocit většího chladu, a barva stěn. Pokud máte stěny v teplých barvách, například oranžové či žluté, cítíte podvědomě v místnosti větší teplo než v místnostech vymalovaných studenými tony barev, jako jsou modrá, šedá či zelená.

Mnoho lidí se v zimě dopouští jedné zásadní chyby – nevětrá. Domnívají se totiž, že vyvětráním zbytečně vypustí ven teplo. Pokud ale místnosti pravidelně nevětráme, ve vzduchu pak zůstávají nejrůznější škodlivé mikroorganismy, a zároveň nevětrání způsobí i to, že si na teplo naše tělo zvykne a vyžaduje pak stále vyšší a vyšší teplotu. Zapomeňte ovšem na větrání pomocí ventilačky. Tento způsob větrání je velmi neefektivní, a navíc pokud ventilačku necháte otevřenou delší dobu, docílíte zbytečného ochlazení okolních stěn. Dávejte přednost krátkodobému, ale intenzivním větrání prostřednictvím otevření celého okna.

Pozor na nábytek, parapety i prádlo

Pozornost je třeba věnovat i zdánlivým detailům. Zaměřte se například na radiátory a zkontrolujte, zda je nemáte zastavěné nábytkem. Radiátory obestavěné nábytkem totiž nejen způsobují pocit chladu, ale také  zvyšují účet za topení. Teplo kvůli nábytku nemůže dobře proudit do vzdálenějších částí místnosti, my pociťujeme chlad, a topení tak zbytečně nastavíme na vyšší teplotu. Ne úplně vhodné jsou také oblíbené podokenní parapety, protože teplému vzduchu znemožňují stoupat výše a místnost efektivněji vyhřát. Problémem mohou být i příliš těžké a neprodyšné závěsy či sušení prádla na radiátorech.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]