Připravit radiátory na topnou sezonu není tak náročné, jak byste si mysleli. Rozhodně se této činnosti nevyhýbejte, mimo jiné díky ní ušetříte.
Dobře udržovaný radiátor bude účinný, a tudíž zaručí správné vytápění místností, a tím vám ušetří peníze. Proto se vyplatí vědět, jak radiátor připravit na topnou sezónu. Neobávejte se, není toho moc. Zatím je venku ještě pořádně teplo, ale podzim se kvapem blíží, venkovní teploty rychle klesnou a bude tu začátek topné sezony.
Kontrola topných těles
Prvním krokem je vizuální kontrola radiátoru a odstranění případného prachu a nečistot. I ty mohou ovlivnit výkon (pokud je radiátor více zaprášený, teplo se po bytě hůř šíří). A jak se prachu nejlépe zbavit i uvnitř mřížkování? Smetáčkem, vysavačem, mopem nebo fénem. Pokud máte v místnosti koberec, tak pod radiátor při úklidu položte kus igelitu, neboť z radiátoru vypadne dost nečistot. Dále je vhodné, abyste zkontrolovali těsnost ventilů a připojení, aby nedocházelo k úniku tepla, uvádí web Genialne.
V případě, že je radiátor vybaven termostatickým ventilem, je dobré ověřit jeho správnou funkci. Na jaře, tedy na konci topné sezony, jste neměli ventil vypínat čili nastavovat na nulu. Pokud jste to učinili, nastavte ho už před prvním zatopením na optimální teplotu pro danou místnost. Kdybyste chtěli ještě před začátkem topné sezony vyměnit nebo instalovat nové, modernější a energeticky úspornější termostatické hlavice, měli byste si pospíšit. Obzvláště u starých radiátorů by byla vhodná výměna za lepší modely; moderní hlavice umožňují lepší regulaci teploty.
Úspora energie během celého roku: Je třeba i hlídat tepelné úniky a kontrolovat topné systémy
Příchod topné sezony
Kdo bydlí v rodinném domě, zatopí si pochopitelně podle svých potřeb. V bytových domech se obvykle začíná topit, když venkovní teplota tři po sobě jdoucí dny klesne pod určitou hranici. Zpravidla to bývají teploty kolem 12–13 °C. S prvním zatopením je zapotřebí radiátory odvzdušnit. Ve starších bytových domech se budete muset spolehnout na majitele horních bytů, kteří by měli tento úkon provést. Celý dům by však měl před odvzdušňováním otevřít všechny termostaty na nejvyšší stupeň, píše web HomeLook.
Pokud jsou totiž radiátory naplněny vzduchem, nevyužívá se plně celá jejich topná plocha. Účinnost zařízení se tak výrazně snižuje a vy se přitom vystavujete vyšším nákladům na vytápění. Když si radiátory odvzdušňujete sami, otevřete odvzdušňovací ventil a nechte tak dlouho odcházet vzduch, dokud nezačne vytékat voda. Na tu si pochopitelně předem připravíte kbelík. Po odvzdušnění je nutné zkontrolovat tlak v systému a případně ho doplnit.
Vytápění by mělo být efektivní
Pro ty z vás, kteří chtějí zvýšit účinnost svého topného systému, mohou být vhodné i další úpravy, jako je instalace tepelných čerpadel nebo podlahového topení, které poskytují rovnoměrné rozložení tepla a jsou energeticky efektivní. To však do letošní topné sezony s největší pravděpodobností nestihnete. Tak o tom alespoň přes zimu přemýšlejte. V každém případě je důležité už brzy zajistit, aby byl topný systém správně seřízen, abyste tak minimalizovali teplotní ztráty.
Kdo chce být připraven i na krutou zimu, může mít v záloze krbová kamna nebo elektrické těleso na případné přitápění. To je přínosné zejména v koupelně. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás v minulosti napsali také o tom, jak i v chladném počasí můžete ušetřit za topení.
Napište komentář