Proměňte spadané listí na zahradě v užitečný nástroj. Většina lidí se ho chybně zbavuje

Fotografie: Freepik
Pokud se také na podzim zbavujete přebytečného spadaného listí, možná byste měli vědět, že se tyto pozůstatky stromů dají jednoduše přeměnit ve váš prospěch.

Spadané listí je plné stopových minerálů, které stromy čerpají z životaplné půdy. Pokud se ho nebudete zbavovat a necháte ho na zahradě, vytvoříte tím potravu pro užitečné mikroby a žížaly. Listy také odlehčují těžkou zem a napomáhají písčitým půdám zadržovat vláhu. V zahradě, která je v létě plná květin, tak tvoří atraktivní mulč. Mimo jiné jsou i báječným zdrojem uhlíku, který vyrovnává dusík v kompostu a chrání křehké rostliny před chladem.

Jednoduchý způsob, kterým přeměníte spadané podzimní listí ve váš prospěch

Nejprve je třeba listí co nejvíce rozdrtit. Ano, možná vás napadne, že je potřeba drtič listí, ale dá se to zvládnout i obyčejnou sekačkou. Listí nejprve nahromaďte na trávníku a poté ho několikrát přejeďte. Rozdrcení listů na menší kousky má několik pozitivních přínosů. Například se zvětší povrch vaší zahrady, čímž vytvoříte více práce pro užitečné mikroby. Také to zabraňuje tomu, aby listy nepropouštěly vodu a vzduch do půdy.

Fotografie: Pixabay

Jakmile je listí rozdrcené, můžete je shrabat na jednu hromadu a připravit si plastové pytle na odpadky. Po tom, co pytle naplníte rozdrcenou směsí, je schovejte do stodoly na příští jaro, kdy je použijete jako mulč na trvalkových zahradách. Časem se totiž z rozdrceného listí stane takzvaná listová plíseň, kterou rostliny naprosto zbožňují. Také dokáže dělat zázraky s půdou, a navíc je stylově kombinovatelná s jakoukoliv zahradou.

Pokud vám dojde trpělivost, můžete spadaným listím vyvážit obsah dusíku ve vašem kompostu

Co se týče zbytku rozdrceného listí, můžete si část z něj odložit na cca jeden měsíc stranou a poté ho využít na mulčování česneku, jemných trvalek a růží. V tomto případě je potřeba soustředit na budování půdy veškerou energii. Po vyčištění záhonů tak nejprve pokryjte půdu vrstvou rozdrceného listí a upravte ji vidlemi. Navrch poté přidejte trochu granulovaného organického hnojiva a pokud máte, přidejte trochu kompostu. Na jaře vám z toho vznikne drobivá směs, kterou si rostliny zamilují.

Fotografie: Pixabay

Ne všechno listí na zahradě se však dá rozdrtit. Pokud vám dojde chuť se s listím „tahat“ a zpracovávat ho, jednoduše ho zabalte do kompostéru. Poté ho už můžete přidávat po celý rok do kompostu, protože v něm vyváží materiály, které mají vysoký obsah dusíku. Spadané listí také zabraňuje tomu, aby se kompost zhutnil a rozmočil. Nyní už můžete pouze sledovat, jak se vaše zahrada každým rokem přiblíží k dokonalosti.

Zdroj: Gardeners

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]