Jak se zbavit malého nebezpečného škůdce – kuny?

Fotografie: Unsplash

Na první pohled malé a roztomilé zvíře, na druhý pohled nebezpečný škůdce. Tak přesně tohle je popis kuny. Nejčastěji o sobě dá vědět nočním dupáním z podkroví a půdy a po nějakém čase můžete zjistit i následky její návštěvy u vás doma. 

Pro kunu jsou města a vesnice čím dál tím více vyhledávanějším útočištěm. Proč? To je docela jednoduché, kvůli potravě. Kuna je všežravec, ale nejvíce si pochutná na malých zvířatech, která se také vyskytují v oblastech lidského obydlí kvůli potravě. 

Nejčastější úkryt

Kuna je ze své podstaty plaché zvíře a i přesto, že se stahuje do lidských obydlí, samotnému člověku se raději vyhne obloukem (nejlépe nepozorovaně). Najdeme ji ale nejčastěji na půdě, v podkroví, či pod kapotou zaparkovaného auta. 

To, že kuna v domech hledá teplé a bezpečné obydlí, by možná ani tolik nevadilo, ale ona tam zároveň dokáže velmi škodit. Na půdách se kuna velmi ráda pustí do tepelné izolace, kterou vytahá a rozcupuje na kousíčky. Její pozornosti neujdou ani různé kabely, do kterých se s chutí zakousne. Do kabelů se kuna ráda pustí i pod kapotou auta, kam se stahuje především v zimě. Čerstvě zaparkovaná auta totiž jsou ještě zahřátá a kuna tak má k dispozici teplé místo pro úkryt. V autě se pak neostýchá pustit do čehokoli a vy pak ráno nemusíte auto ani nastartovat. Náklady tedy po řádění kuny dokáží být i velmi vysoké a velmi nemilé. 

Bohužel ale škody pro vaši peněženku mohou být mnohem větší a mohou také přinášet větší nebezpečí. Rozkousané kabely totiž představují nebezpečí zkratu, což v kombinaci s rozkousanou izolací může znamenat požár. V autě pak při pokusu nastartovat mohou porušené kabely také způsobit požár. 

Fotografie: Unsplash

Jak se jí zbavit?

V první řadě na nic nečekejte a jakmile máte podezření na kunu, podnikněte hned kroky k jejímu vyhnání. Je ale nutné podotknout, že je kuna chráněné zvíře, tudíž její zabití nepřipadá v úvahu, usmrtit ji mohou pouze myslivci, a to pouze v určitém období v roce. Pro nás tedy zbývá najít možnosti, které ji z domu vyženou. Na internetu můžeme najít nespočet babských rad, jak kunu dostat z domu, například pustit nahlas rádio, nainstalovat naftalínové tablety či jiné pachové produkty. Někdy se můžeme setkat i s doporučením nastražit na místo chlupy větší šelmy. Bohužel ale kuna je již tak domestikované zvíře, že je velmi málo věcí, které jí opravdu vadí. 

Mezi účinné řešení, jak se zbavit kuny, můžeme zařadit ultrazvukové plašiče kun. Tyto odpuzovače fungují na principu vysílání velmi vysokých zvuků, které jsou lidskému uchu neslyšitelné, ale pro kunu jsou nepříjemné. Zároveň plašič mění časem výšku vysílaného tónu, aby si zvíře na zvuk nemohlo zvyknout. Výhodou těchto ultrazvukových plašičů je i jejich snadná instalace a údržba.

Kuna dokáže být svým řáděním i velmi nebezpečná a není radno ji u sebe v domě nechávat moc dlouho. Raději hned sáhněte po nějakém plašiči či odpuzovači a rychle se ji zbavte, než napáchá víc škody, než je zdrávo.