Jak si doma vytvořit dokonalý hygge interiér?

Fotografie: Adobestock

Hygge se stalo velmi oblíbeným a používaným slovem ve světě interiérů, literatury a dokonce i jídla. Toto záhadné slovo pochází z Dánska a odkazuje na životní styl, ve kterém se soustředíte hlavně na pohodu a štěstí. Právě takové pocity zažijete v hřejivém a útulném domově, který si můžete vytvořit s pomocí hygge. Poradíme vám, jak toho dosáhnout. Není to vůbec těžké a většina prvků v hygge domově vás nebude stát žádné velké peníze.

Světlo je extrémně důležitým prvkem

Interiér ve stylu hygge by měl vždy zůstat velmi jednoduchý. Vždy se držte toho, že méně je více. Některé hygge interiéry mohou působit poměrně plně a přeplácaně. Jestli nejste obrovskými fanoušky maximalismu, měli byste se držet jeho protikladu. Není totiž jednoduché dosáhnout toho, aby zůstal celý pokoj naprosto harmonický.

Každý Dán vám řekne, že světlo je v domově velmi důležité. S centrálním lustrem se rozhodně nesmíte spokojit. Potřebovat budete také hodně svíček a lampiček. Potřebovat ale budete také hodně přirozeného světla. Světlo může velmi rychle změnit celou atmosféru v místnosti. Myslete proto také na teplotu světla. Teplé světlo patří do ložnice nebo obývacího pokoje. Studené naopak můžete dát do kuchyně nebo koupelny.

Nezapomeňte si vytvořit útulný koutek

Atmosféra je pro hygge klíčová. Skandinávský nábytek vám poskytne hodně pohodlí a tlumenou paletu barev. Typické jsou přírodní materiály, jako je dřevo a látky. Každý člověk by si měl podle Dánů vytvořit doma koutek, který bude sloužit na pití čaje nebo čtení knih. Může se jednat pouze o pohodlné křeslo a stojací lampu s jednom rohu obývacího pokoje nebo ložnice.

Neutrální barvy a přírodní nábytek jsou základ

Barevná paleta tady není široká. Využívá se hlavně bílá, šedá nebo krémová. Neutrální barvy a přírodní materiály jsou základními kameny tohoto nádherného, severského stylu. Jemné odstíny barev můžete využít v celém domově. To rozhodně neznamená, že se musíte barev vzdávat úplně. Pořiďte si doplňky, dekorace nebo menší kusy nábytku můžete mít klidně barevné. V interiéru můžete zvolit:

  • taburet v hořčičné barvě,
  • smaragdově modré křeslo na čtení,
  • šedé jídelní židle se vzorem.

Oáza klidu a pohody

Jediný barevný prvek v neutrální místnosti bude nádherným oživením, které si zamilujete. Stejně tak můžete pro útulnější atmosféru zvolit obraz nebo zajímavý květináč s živou rostlinou. Pro hřejivý pocit v pokoji nesmíte zapomenout na dekorativní polštáře, kožešiny na zemi nebo krb. Oheň je zárukou toho, že se doma budete cítit jako na horské chatě a snadno se po práci uvolníte. Jaké prvky zvolíte do svého hygge domova? Na výběr toho máte hodně, protože tento styl je v posledních letech velmi populární. O výběr nábytku nebo doplňků rozhodně nebudete mít nouze.