Zloději si vybírají perfektní čas i místo k vniknutí. Láká je i přerostlý trávník a zatažené žaluzie

Fotografie: Depositphotos

Zloději jsou velmi „pracovití“ lidé a jsou schopni využít každý okamžik vaší nepřítomnosti v bytě. Proto buď ve střehu i vy a raději myslete dopředu.

Skvělým obdobím k trestným činům krádeží a loupeží bývají třeba svátky. Každý ví, že během sváteční doby se lidé navzájem navštěvují, odjíždějí na dovolenou, anebo třeba alespoň na víkend na chatu. A to byla vždy doba zlodějů a vykradačů bytů. Dnes jsou však tyto „profese“ mnohem sofistikovanější. Páni zloději se nevydávají někam jen tak naslepo, sděluje web Webniusy. Předem si vše vypozorují, aby věděli, co se v rodinných nebo bytových domech děje.

Pokud se na vás zloději zaměří, vědí o vás všechno

Zloději často sledují své vytipované objekty dlouho, aby měli přehled o tom, kdy je rodina doma a kdy nikoliv, v kterou denní dobu rodinní příslušníci byt opouštějí a kdy se vracejí zpět. A pak jdou vykradači bytů na jisto a nic a nikdo je zpravidla nepřekvapí. Proto byste měli ve dnech, kdy svůj příbytek na víc dní opouštíte, věnovat mimořádnou pozornost zabezpečení domácnosti. Jinak zloději vaši nepřítomnost okamžitě využijí. A proto je potřeba těmto darebákům jejich „práci“ znesnadňovat, jak jen to jde.

A také vy sami byste měli mít pocit, že jste udělali všechno, co je ve vašich silách. Dnes už je velké množství domů zloději sledováno. Nejenže si vytvářejí různé značky, aby podle nich poznali, kdo a kdy je či není doma. Ale bytoví zloději také hledají známky vaší nepřítomnosti, aby zjistili, zda bude vaše nemovitost snadným cílem. Všímají si přerostlých trávníků, nahromaděné pošty, zatažených žaluzií během dne – to všechno může signalizovat, že byt je na delší dobu opuštěný, píše se na webu 2dSecurity.

Zloději si vyhlížejí zranitelnou domácnost. Oběti si vybírají i pomocí kamínku a sušenky

Nepodceňujte zabezpečení domácnosti

Policisté často majitelům či nájemníkům bytů a dalších nemovitostí doporučují, aby před odjezdem z domova zavřeli všechna okna, zkontrolovali dveře, u nichž by, mimo jiné, měli mít několikerý zabezpečovací systém. Důležité je také pojištění domácnosti proti krádeži. Bude-li totiž prokázáno násilné vniknutí do bytu, může vyplacená pojistka vaši škodu uhradit, anebo alespoň zmírnit.

Čím rychleji krádež nahlásíte, tím větší je šance zloděje chytit
Fotografie: Pexels

Také byste neměli mít doma velkou hotovost a cennosti. Pokud tomu tak je, umístěte je na různá místa. Pak je možné, že první nález zloděje uspokojí a nebude dále pátrat. A vám vaše cennosti zůstanou. Alespoň některé. Dobrým opatřením je takzvaný sousedský monitoring. Pokud máte se svými sousedy dobré vztahy, bylo by vhodné, aby ve vaší nepřítomnosti věnovali vašemu bytu pozornost oni a sledovali, co se kolem děje.

Pak je možné na případné vniknutí do vaší domácnosti rychle reagovat. Pokud se o krádeži dozvíte až za týden, nebude snadné zloděje s vašimi cennostmi či penězi v jejich kapsách vypátrat a chytit. O bytových zlodějích a jejich označování cílů jsme už na webu BydlímeÚtulně psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

1 Comment

  1. JE důležitý mít pojištění proti krádeži.. ale né každé to obsahuje, doporučuju mrknout na web kde píšou, jestli je důležitější pojištění majetku nebo domácnosti

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*