Jak si zařídit domácí autodílnu v garáži?

Jste tak trošku kutil a už dlouho zvažujete, že si u vás doma zařídíte menší dílnu, abyste nemuseli nářadí hledat po celém domě a zároveň měli soukromý prostor, kde můžete realizovat vaše nápady, které potřebují čas? Právě pro vás máme pár tipů, jak si zařídit domácí dílnu.

Třikrát měř, jednou řež!

Důležitým krokem bude přeměřit místnost, sklep či garáž, kterou chcete v dílnu přeměnit. Je dobré si také předem ujasnit, k jakému účelu bude dílna sloužit a jaký na ni máte finanční rozpočet.

Správná dílna by určitě měla mít přívod elektřiny, vody, dostatečně pevnou podlahu a v ideálním případě i okna či vzduchotechniku, abyste si mohli vyvětrat např. výpary z barev či ředidla. Pokud bude dílna sousedit s obytnými místnostmi, není od věci myslet i na její odhlučnění.

Ponk či pevný stůl je základ

První věcí, kterou byste si měli do dílny pořídit je určitě stůl či ponk. Vybírejte z pevných stolů s odolnou deskou, která nabízí i dostatečně velký pracovní prostor. Do kvalitního ponku se určitě vyplatí investovat, i při velkém namáhání vydrží možná i další generaci kutilů.

Pracovní deska stolu by měla být z takového materiálu, který vydrží i drsnější zacházení. Ideální je deska silná alespoň 3 mm s nosností minimálně 500 kg. Často se používá kov nebo tvrdé masivní dřevo s voděodolným nátěrem. Ideální je samozřejmě vybrat si sůl s úložným prostorem. Díky tomu budete mít nejčastěji používané nářadí jako šroubováky či kladiva po ruce.

Pokud máte dílnu v garáži, určitě využijete také hydraulický zvedák, abyste si s příchodem jara a zimy mohli snadněji vyměnit pneumatiky, nebo vyměnit motorový olej.

Nezapomeňte na dostatek úložného prostoru

Při uspořádání úložného prostoru myslete na to, abyste měli nejpoužívanější nářadí co nejblíž k pracovnímu stolu. Můžete využít klasické skříňky, ale i dílenské montážní vozíky, které lze díky kolečkům během práce přesouvat.

Nad stůl se hodí např. magnetické lišty či perforované stěny, díky kterým budete mít nářadí na očích a využijete prostor na stěně.Pro větší nářadí a náčiní se pak hodí regály s vysokou nosností, které můžete doplnit např. o průhledné krabice, které zaručí větší přehled na tím, kde co je.

Kvalitní osvětlení pro lepší práci

Pokud se do dílny dostáváte spíše až večer, určitě oceníte také kvalitní osvětlení. Nejlepším řešením do dílny je LED osvětlení v rozmezí 4500 až 5500 Kelvinů, které simuluje denní světlo. Světlo v dílně by také mělo být odolné prachu. Poznáte to podle hodnoty IP krytí, která by měla být alespoň 44. Čím vyšší číslo je, tím je světlo odolnější.

Usnadněte si tahání břemen

Poku občas potřebujete převážet těžká břemena jako např. pytle s pískem, dřevo do kamen či těžké elektromotory, usnadní vám práci vozík, kolečko či rudl. Pro případ poškození se hodí mít po ruce i náhradní kola na vozík.

Při práci myslete na ochranu

Při práci nezapomeňte používat ochranné pomůcky, které předchází možným zraněním. Při náročnější práci používejte pracovní rukavice, montérky a pevnou obuv. Občas se hodí i ochranné brýle. Občas se vám i přesto možná nějaký ten menší úraz stane. Pro tyto případy se do dílny hodí lékárnička a malý hasicí přístroj.

Dopřejte si pauzu

Pokud jste opravdový kutil, stane se dílna vaším druhým domovem. Myslete proto i na sebe a dopřejte si i v dílně prostor pro odpočinek. Díky přívodu vody a varné konvici si můžete dopřát kávu či čaj. Pokud jste zároveň vášnivý kuchař, možná se vám bude hodit i menší vařič a kotlík na guláš. Po pořádné práci se přece hodí odměnit se porcí vydatného jídla.